Domáce Top

AKTUALIZOVANÉ: Rozhodnutie o väzbe Kočnera oznámi sudca v najbližších dňoch

BANSKÁ BYSTRICA: Rozhodnutie, či podnikateľ Marian K. zostáva vo väzbe alebo bude stíhaný na slobode, oznámi sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici písomne v najbližších dňoch. Takto sa rozhodol v stredu po dvoch hodinách neverejného zasadnutia, na ktoré Marian K., obvinený v kauze falšovania tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur, neprišiel.
Podľa obhajcov je to jeho právo, ktoré využil. Ide o výsostne právnu argumentáciu a nebolo by účelné, aby bol obvinený prítomný pri výsluchu. Žiadajú prepustenie svojho klienta z väzby, ale akceptovali by aj nahradenie väzby istými obmedzeniami. Podľa nich dôvody väzby nie sú a postup orgánov činných v trestnom konaní označili za účelový.
“Uplynul iba mesiac od rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, nevidím žiadnu podstatnú zmenu skutočností, ktoré by mali vplyv na prepustenie obvineného z väzby,” reagoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.
Ako dodal, hoci ŠTS neviaže žiadna lehota, “sám som zvedavý, uznesenie budem netrpezlivo očakávať”. Domnieva sa, že sa tak stane na budúci týždeň.
Podnikateľ Marian K. je vo väzbe preto, aby nemohol pokračovať v trestnej činnosti.