Domáce Spoločnosť

Rómske deti sú extrémne zraniteľnou skupinou spoločnosti. Diskriminácia im môže pokaziť celý život

Rómske deti sa môžu kvôli disriminácii ocitnúť v začarovanom kruhu. Zdroj: Milan Kapusta / TASR

BRATISLAVA  – Rómske deti predstavujú osobitne zraniteľnú skupinu našej spoločnosti. Konštatovala to výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) Katarína Szabová dnes pri otvorení dvojdňového zasadnutia medzinárodnej platformy OPRE (Operational Platform on Roma Equality) v Bratislave.

 

„Diskriminácia rómskych detí vo vzdelávaní vedie spolu s generačnou chudobou k spusteniu začarovaného kruhu tvoriaceho prekážku k spoločenskej inklúzii v ďalšom živote,” podotkla. Diskriminácia rómskych detí vo vzdelávaní je problémom nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách Rady Európy. Platformu OPRE preto Szabová považuje za kľúčovú formu medzinárodnej spolupráce organizácií a inštitúcií. Tie pracujú so spoločným cieľom dosiahnuť rovnosť Rómov a účinnú ochranu ich základných práv. V poradí šieste zasadnutie platformy OPRE sa koná pri príležitosti 30. výročia prijatia Medzinárodného dohovoru o právach dieťaťa. Venované je problematike práva rómskych detí na inkluzívne vzdelávanie a na život bez diskriminácie, s dôrazom na odstránenie segregácie v školách. Agentúru SITA o tom informoval mediálny tím SNSĽP.

Na zasadnutí sa zúčastňujú zástupcovia rôznych krajín Rady Európy, vrátane Albánska, Arménska, Belgicka, Bosny a Herzegoviny, Českej republiky, Gruzínska, Grécka, Kosova, Portugalska, Rakúska, Severného Macedónska, Slovinska, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a Srbska. Po skončení rokovania majú účastníci priniesť konkrétne závery riešenia tejto problematiky. Cieľom je posilniť ľudské práva Rómov a kočovníkov v Európe, bojovať proti diskriminácii, ochraňovať a presadzovať ľudské práva, demokraciu a princípy právneho štátu.

Platformu OPRE, ktorú tvoria Rada Európy, Agentúra Európskej únie pre základné práva, Európska sieť národných inštitúcií pre ľudské práva a Európska sieť národných antidiskriminačných orgánov pre rovnosť Rómov, založili v roku 2015. Základnými cieľmi platformy sú výmena skúseností a príkladov dobrej praxe medzi členskými krajinami Rady Európy. Ako ďalej informuje SNSĽP, platforma má tiež informovať zastúpené medzinárodné organizácie a inštitúcie o dianí na národnej úrovni zo strany špecializovaných národných inštitúcií pre ľudské práva a národných antidiskriminačných orgánov. Platforma slúži aj na zosúladenie postupov medzinárodných organizácií a inštitúcií, ktoré sú členmi platformy alebo jej partnermi, s cieľom komplexného a systematického prístupu.