Domáce Politika

Rokovanie parlamentu pokračuje. Poslanci schválili zrýchlené legislatívne konanie, s odretými ušami

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Parlament sa bude zaoberať zavedením 13. dôchodku na Slovensku v skrátenom režime. Rozhodli o tom poslanci v utorkovom hlasovaní. Za skrátený režim hlasovalo 76 poslancov z 85 prítomných.

 

Za skrátené legislatívne konanie hlasoval klub Smeru-SD, SNS a ĽSNS. Neprítomní boli poslanci SaS, Mosta-Híd, okrem poslanca Eduarda Adamčíka (Most-Híd), ktorý hlasoval za a neprítomní boli viacerí nezaradení poslanci. Pri hlasovaní sa zdržal klub Sme rodina.

Trinásty dôchodok má nahradiť doterajší vianočný príspevok. Nárok naň majú mať všetci poberatelia dôchodku. Jeho výška má byť pre jednotlivých poberateľov vo výške súčasných priemerných jednotlivých dôchodkov. Dôchodcovia by mali dostať 460,40 eura, predčasní dôchodcovia by mali získať 433,20 eura. Sirotské dôchodky sú v priemernej výške 137,70 eura, priemerný dôchodok vdov je 263,10 eura, vdovcov 208,80 eura.

V prípade 100 % zdravotného postihnutia invalidov je priemerný dôchodok 380 eur, do 70 % postihnutia je táto suma na úrovni 209,90 eura. Sociálny dôchodok by mal dosiahnuť 255 eur a invalidný dôchodok z mladosti by mal byť vo výške 280,5 eura. “V prípade, ak bude mať poistenec nárok na viacero dôchodkových dávok, vyplatí sa len jeden 13. dôchodok, a to ten, ktorého suma je najvyššia,” uvádza sa v návrhu zákona.