Regióny Domáce GPlus Spoločnosť Top

Rok od vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa ľudia opäť chystajú do ulíc

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Rok od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Toto smutné výročie si pripomenieme už zajtra 21. februára. Tento chladnokrvný čin zmenil na Slovensku množstvo vecí – ľudia vyšli do ulíc a nebáli sa protestovať, tlak ulice docielil zmenu na najvyšších miestach – vrátane odchodu vtedajšieho premiéra Roberta Fica. Vo viacerých slovenských mestách sa chystajú spomienkové podujatia, ktoré sa budú niesť v duchu volania po slušnosti a spravodlivosti. Rok od úkladnej vraždy dvoch mladých ľudí si pripomenú aj v zahraničí. Všetci chcú jedno – riadne vyšetrenie vraždy a dolapenie všetkých páchateľov, ktorí ich chladnokrvne zavraždili.

 

Iniciatíva Za slušné Slovensko organizujúca najväčšie protesty od roku 1989 sa k prvému výročiu od vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice vyjadrila na sociálnej sieti. “Spoločne sme strhli oponu a dostali možnosť naplno vidieť, ako sa v našej krajine zametala korupcia pod koberec, ako policajní funkcionári zneužívali políciu, ako sa ubližuje nevinným a slabším,” napísali. Dodali, že sa roky odsúvali problémy farmárov, učiteľov a zdravotných sestier, aby sa mohla rozkrádať krajina. “Vidíme, že niektorí politici nemajú naďalej problém používať nenávisť a konšpirácie ako pracovnú metódu. Hneváme sa na tých, ktorí nemajú odvahu vyvodiť voči sebe osobnú zodpovednosť. Tituly, hodnosti a funkcie sú pre nich viac ako pokora a úcta k pravde a vzdelaniu. Hanbíme sa za hrubosť a cynizmus ľudí vo verejných funkciách,” uviedli. 

Tvrdia, že volajú po slušnosti, ale ako odpoveď im prichádzajú výsmechy a osobné útoky. Napriek tomu sa vraj nevzdajú, pretože chcú slušné a spravodlivé Slovensko. Ich hlavnou požiadavkou je, aby sa vyšetrila vražda a aby tí, ktorí za vraždou stáli, boli patrične potrestaní. Rovnako chcú dôveryhodnú vládu. “Za rok sme o našej krajine zistili viac ako kedykoľvek doteraz. Je v nej nádej aj sila, ktorá dokázala poslať nedotknuteľných preč z ich pozícii. Svetlo, ktoré dokáže prežiariť tmu.” Podľa ich slov však nesmieme prestať. “Vražda Slovensko zmenila a my sa nevzdáme, budeme pokračovať. Každý jeden z nás, každý, kto prichádzal na námestia, každý, kto sledoval dianie a aktívne sa zaujímal, je súčasťou veľkého spoločenstva, na ktoré sme čakali, ktoré tvoríme a je nás stále viac. Ona i on je tá, ten, na ktorých sme čakali. My spoločne sme tí, na ktorých sme čakali,” dodali. 

Podľa organizátorov protestov vražda zmenila Slovensko. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Protesty opäť v slovenských mestách

Organizátori na sociálnej sieti vytvorili udalosť, v ktorej uviedli, že v Bratislave sa spomienková akcia rok od vraždy tradične uskutoční na Námestí SNP o 17,00. Do dnešného dňa 7,7-tisíc ľudí uviedlo, že sa udalosti zúčastnia a ďalších 16-tisíc má o udalosť záujem.

Následne udalosť vytvoril aj portál, pre ktorý Kuciak pracoval ako investigatívny novinár, a to aktuality.sk. Tí usporiadali diskusný večer, ktorý bude moderovať šéf portálu Peter Bárdy, šéf investigatívy Marek Vagovič, šéf reportérov portálu Ján Petrovič a šéf komentátorov portálu Dag Ganiš. Do panelovej diskusie pozvali významných predstaviteľov politického a spoločenského života, polície, tretieho sektora a investigatívnej žurnalistiky. 

Okrem Bratislavy sa spomienkové podujatia organizované iniciatívou budú konať vo všetkých veľkých mestách. Na západnom Slovensku sa o 17,00 budú konať spomienkové akcie aj v Trnave na Trojičnom námestí, v Skalici na Námestí slobody, v Podolí pred kultúrnym domom, v Piešťanoch na Námestí slobody, či vo Vrábloch na Čerešňovom námestí. V rovnaký čas si ľudia budú môcť pripomenúť prvé výročie od vraždy Kuciaka a Kušnírovej aj v Trenčíne pri pamätníku zavraždenej dvojice, v Považskej Bystrici v Cooltajneri, v Prievidzi na Námestí slobody a v Bánovciach nad Bebravou na Námestí Ľudovíta Štúra. V Nitre sa o 18,00 bude konať pochod od Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa po Svätoplukovo námestie, v Partizánskom bude v rovnaký čas spomienková akcia. 

Iniciatíva Za slušné Slovensko opäť organizuje podujatia v desiatkach slovenských miest. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Na strednom Slovensku si pamiatku na investigatívneho novinára a nádejnej archeologičky budú môcť ľudia uctiť od 17,00 v Žiline na Námestí Andreja Hlinku, v Námestove na Námestí P. O. Hviezdoslava, v Dolnom Kubíne na Hviezdoslavovom námestí, v Ružomberku v parku Š. N. Hyroša, v Banskej Bystrici na Námestí SNP, v Žiari nad Hronom na Námestí Matice Slovenskej, a v Lučenci na Námestí republiky. O 16:30 sa začína podujatie v Martine pri súsoší Jánošikovej družiny a o 17:30 v Rimavskej Sobote na Hlavnom námestí. Od 18:00 sa pripravuje podujatie v Liptovskom Mikuláši na Námestí osloboditeľov, v Brezne na Námestí generála M. R. Štefánika, či v Banskej Štiavnici na Námestí Svätej Trojice. O 19:00 začne podujatie v Bytči vo filmovom klube na Štefánikovej ulici. 

Podujatia sa budú konať aj na východnom Slovensku. Od piatej hodiny popoludní sa spomienková akcia začne v Kežmarku na Hlavnom námestí, v Levoči na Námestí Majstra Pavla, v Spišskej Novej Vsi na Radničnom námestí, v Rožňave na Námestí baníkov, v Prešove na Hlavnej ulici, v Michalovciach na Námestí slobody a v Trebišove v mestskom kultúrnom stredisku. Podujatia sa od šiestej hodiny podvečer môžu ľudia zúčastniť aj v Bardejove na Radničnom námestí a v Košiciach pri Dolnej bráne. Udalosť sa uskutoční aj v Poprade, kde je začiatok naplánovaný na siedmu hodinu večer na Námestí Svätého Egidia pri pamätníku J. Bonka.

Zoznam miest, kde sa budú konať spomienkové akcie. Zdroj: Za slušné Slovensko

Podujatia aj v dvoch tuctoch zahraničných miest

Okrem slovenských miest si rok od dvojnásobnej úkladnej vraždy mladých ľudí pripomenú aj v zahraničí. Podujatie sa organizuje v dvoch tuctoch krajín v rámci Európskej únie, aj mimo nej, kde si obyvatelia daných miest uctia pamiatku snúbencov. Niektoré začnú rovnako, ako vo väčšine slovenských miest o 17,00. Konkrétne ide o české Brno, kde sa ľudia stretnú na Náměstí svobody, v Prahe na Václavském náměstí, či v Zlíne na Náměstí Míru. Od 17:30 sa bude akcia konať aj vo fínskych Helsinkách na Vähäniityntie 5, v Luxemburgu na Námestí Jána Palacha a vo švajčiarskom Zürichu na Bürkliplatz.

O 18,00 sa v dánskom Aalborgu podujatie uskutoční na Gammeltorv, v novozélandskom Aucklande na Aotea square, v belgickom Bruseli na Schumann roundabout, na slovenskom veľvyslanectve v írskom Dubline, v dánskej Kodani na Veľvyslanectve SR, v kalifornskom Palo Alto v Hoover parku, v anglickom Sheffielde na Sheffield City Hall a v poľskej Varšave na Sigismunds Column. Okrem týchto časov sa 18:30 začne podujatie aj v austrálskom Melbourne v State library of Victoria, o 18:45 v americkom meste Raleigh vo federálnom štáte Severná Karolína na 1 E Edenton St., o 19:00 na slovenskom veľvyslanectve v holandskom Haagu, vo švédskom Stockholme v Berzelii parku, v anglickom Londýne na Marble Arch a v kanadskom Vancouvery na Robson Square.

O 19:30 sa uskutoční spomienková akcia aj v estónskom Talline na Vabaduse Väljak. Jediné mesto, ktoré si vraždu pripomenie v piatok 22. februára bude Paríž, ktorého sa ľudia môžu zúčastniť na 27 Rue Piat. Od medializovania informácii o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko dovedna 13 akcií na Slovensku súvisiace s vraždou, ale aj s novembrom 1989.

Galéria
Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára v ich dome v obci Veľká Mača. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Obvinený strelec vo vražde Kuciaka a Kušnírovej Tomáš Szabó. Zdroj: TASR
Novinára s jeho snúbenicou zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili priamo v ich dome v obci Veľká Mača. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj
Alena Zsuzsová sa sťažovala na policajtov. Zdroj: SITA. Zdroj: SITA
Miroslav Marček mal byť šoférom, priznal sa však k streľbe. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Vyšetrovací spis vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice už má desiatky zväzkov. Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky
Zdroj: SITA / Ivan Fleischer
Dovedna iniciatíva Za slušné Slovensko zorganizovala 12 protestov kvôli vražde. Zdroj: SITA/Branislav Bibel
Účastníci zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko, organizované v súvislosti s vraždou novinára a jeho snúbenice na námestí SNP. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Spomienková akcia bude v desiatkach slovenských a zahraničných miest. Foto: SITA/Branislav Bibel
Jána Kuciaka pochovali 3. marca 2018 v Štiavniku. Zdroj: SITA
navigate_before
navigate_next