Domáca Domáce Ekonomika Spoločnosť Top

Rodičia sa proti obedom “zadarmo” búria. Platiť za ne musia aj tak a nožom na krku sú aj nereálne požiadavky

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – O tom, že obedy zadarmo nie sú zadarmo, už všetci dávno vieme. Novinka, o ktorej sme v prípravnej fáze počúvali oslavné ódy, sa v praxi tak ružovo nejaví. Práve naopak, spôsobila v školách chaos, stres a paniku. Za obedy ,,zadarmo” rodičia musia stále doplácať a vedúce školských jedální majú čo vysvetľovať. Redakcia Glob.sk sa obrátila na rodičov školopovinných detí, ktoré navštevujú školské jedálne s otázkou, čo si o obedoch zadarmo skutočne myslia. Reakcie zaskočia nielen vás, ale aj samotných politikov.

 

Novinka, ktorá vstúpila do platnosti 1. septembra na všetkých základných školách, je pre niektorých nočnou morou. S obedmi zadarmo pre všetky školopovinné deti prišla strana Smer-SD. Snažili sa ňou zvýšiť záujem o stravovanie sa v školskej jedálni, či o ušetrenie časti peňazí z rodinného rozpočtu. Predseda strany Robert Fico ešte pred zavedením tejto zmeny hovoril o tom, že rodina s dvomi deťmi vďaka tomuto návrhu ušetrí až 500 eur ročne.

Hodnota školského obedu na bratislavskej základnej škole Hlboká bola pred zavedením smeráckeho návrhu 1,66 eur (prvý stupeň). Na druhom stupni zaplatili rodičia za detský obed 1,72 eur. V cene už bol zahrnutý aj režijný poplatok, ktorý si škola účtuje (0,50 eur). Avšak aj jeho hodnota sa s novými pravidlami zmenila. Vyšplhal sa na úroveň 1 eura. Od septembra štát prispieva na obed sumou 1,20 eur.

Na školské obedy štát prispieva 1,20 eur. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zadarmo nie je zadarmo

V septembri sa financovanie obedov úplne zmenilo. Po novom napríklad rodičia prvostupniarov zo Základnej školy Hlboká platia za ich obed 1,01 eur (1,21 eur/obed – 1,20 eur štátna dotácia +1 eur réžia). Cena druhostupniarskeho obedu je 1,10 eur (1,30 eur/obed – 1,20 eur štátna dotácia + 1 eur réžia). Niektorým rodičom sa novinka páči a už teraz vedia, že ušetria pekný balík. ,,Čo sa týka obedov zadarmo sa situácia oproti minulému roku výrazne zmenila. V minulosti musel rodič siahnuť hlbšie do peňaženky. Za obedy musel mesačne zaplatiť 25 eur. Teraz sa suma za obedy výrazne znížila. Rodič musí zaplatiť iba 75 eur ročne,” povedal pre Glob.sk otec piataka Timka.

Rozpis platieb na školský rok 2019/2020 za obedy ,,zadarmo” v ZŠ Hlboká cesta v Bratislave. Zdroj: ZŠ Hlboká cesta

Rodičia sa cítia oklamaní

Rodičia síce od nového školského roka ušetria, ale to akým spôsobom bola téma odprezentovaná zo strany politikov, sa im ani pri najmenšom nepozdáva. ,,Myslím si, že politici klamú a zavádzajú ľudí. Keď povedali, že obedy sú zadarmo, tak to má byť zadarmo a nie nejakým spôsobom, že časť je dotovaná,” ohradila sa voči obedom matka druháka Lukáška s tým, že síce ušetrí, ale viac zaplatí za školský klub, ktorý jej syn navštevuje. ,,Vôbec nie som spokojná s obedmi zadarmo. Jedno síce znížili, ale druhé zase zvýšili,” dodala.

Rodičom sa nepáči zavádzanie zo strany politikov. Zdroj: TASR

Neodhlásené dieťa zaplatí viac

Nielen stále spoplatnené obedy sú jediným háčikom. Keď dieťa ochorie, alebo sa nebude môcť z nejakého dôvodu stravovať v školskej jedálni, rodič ho musí odhlásiť z obeda najneskôr do 14-tej hodiny v predchádzajúci pracovný deň. Ak tak nespravia, musia za obed zaplatiť plnú sumu. ,,Nepáči sa mi ani to, že keď napríklad dieťa ochorie, tak do predchádzajúceho dňa sa má odhlásiť z obeda. Ale to nie je reálne. Pokiaľ vám dieťa ochorie, tak je to väčšinou z tej noci na druhý deň ráno,” rozhorčene vysvetľuje matka štvrtáčky Nikolky. ,,Jednoznačne je to zle nastavené. Písal to niekto, kto nemá deti,” pokračujú rodičia. Celú čiastku zaplatí za obed rodič aj vtedy, keď sa dieťa nezúčastní na výučbe a rodič by chcel do obedára zobrať dieťaťu už zaplatený obed. Rodičia tiež nesúhlasia s ďalším pravidlom, ktoré musia dodržiavať. Pokiaľ si dieťa nevyberie obed päťkrát po sebe bez udania dôvodu, môžu ho zo stravovania vylúčiť.

Rodičia nestíhajú svoje deti odhlásiť zo školskej jedálne do 14-tej hodiny. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Rodičia tomu nerozumejú

Základná škola na Hlbokej ceste je svetlou výnimkou, ktorá po zavedení obedov zadarmo, nemá problém s kapacitami. Už v minulosti sa v školskej jedálni stravovalo 95 percent detí. A to sa nezmenilo ani po začatí školského roku. Kuchárky sú tak zvyknuté na obrovský nával žiakov, aj keď v súčasnoti majú podstav. Prvý školský týždeň bol aj pre vedúcu školskej jedálne Adrianu Hrdličkovú hektický. Rodičia nerozumeli tomu, ako obedy zadarmo fungujú a prečo vôbec musia platiť. Podrobne im tak musela vysvetľovať, za čo platia, v akej výške štát dotuje obedy, a ako správne a kedy majú svoje dieťa odhlásiť z obedu.

Prvý školský týždeň vládol na základnej škole chaos. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Dvojaký meter

Nie na každej základnej škole sa za obedy dopláca. Sú aj také, kde obedy zadarmo sú skutočne bezplatné. ,,Toto je ale plne v kompetencii samospráv, ktoré sú zriaďovateľmi škôl. Samosprávy majú podľa nás peňazí dosť,” povedal pre Glob.sk hovorca strany Smer-SD Ján Mažgút. Keďže sa podľa tvorcov zákona plnia dva základné ciele (odľahčenie rodinného rozpočtu a zvýšenie počtu stravníkov), meniť nič neplánujú. ,,Jedinú diskusiu, ktorú pripúšťame, je diskusia o miernom zvýšení štátnej dotácie vzhľadom na aktuálne zvýšenie cenového pásma potravín pre školské jedálne,” dodal hovorca.

Ani napriek výčitkám s tým strana, ktorá je za ,,novinku” zodpovedná, nič nespraví. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček