Domáce Regióny Top

Rodičia detí, ktoré mali zomrieť vinou zdravotníkov, pochodovali Bratislavou. Pomoc hľadali aj u prezidentky Čaputovej

Kaja Očkovská (vľavo) a Elena Ištvánová prišli vinou zdravotníkov o svojich milovaných, preto sa bijú za to, aby sa už nikomu v budúcnosti nič podobné nestalo. Zdroj: Glob.sk / Jozef Uhlárik

BRATISLAVA – Chcú pripomenúť smutné osudy ich detí. V Bratislave sa dnes opäť zišla skupina rodičov z celého Slovenska, ktorí tvrdia, že im mali zomrieť deti pochybením zdravotníckeho personálu. Oni sami cítia, a takmer vo všetkých prípadoch to už potvrdil aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, že ich najmilovanejším nebola poskytnutá adekvátna starostlivosť. Pochod má poukázať na to, že polícia v ich prípadoch koná pomaly.

 

15:48 Doplnené o stanovisko Generálnej prokuratúry SR

So smutným osudom svojich detí sa rodičia nedokázali doteraz vysporiadať, preto chcú svojim protestným zhromaždením kompetentným pripomenúť, že pri vyšetrovaní ich prípadov postupujú vyšetrovatelia nie raz pomaly, ba stretávajú sa aj so snahou o rôzne obštrukcie. „V mnohých prípadoch sú zastrašovaní, ba na takmer všetkých bolo podané zo strany nemocníc či samotných zdravotníkov z nejakého vymysleného dôvodu trestné oznámenie,“ skonštatovala Kaja Očkovská, babka mŕtveho Sebastiánka (†3) z Nitry a tiež jedna z organizátoriek protestného pochodu.

Protestný pochod nespokojných rodičov mŕtvych detí zavítal aj pred prezidentský palác. Zdroj: Glob.sk / Jozef Uhlárik

Jedenásť požiadaviek protestujúcich

Protestujúci rodičia a blízki ľudia mŕtvych detí sa najskôr vybrali pred budovu Generálnej prokuratúry (GP), kde sa dožadovali stretnutia s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom. Stretnúť sa chceli aj s premiérom, ktorému zaslali otvorený list s 11 bodmi. „Žiadame bezodkladné zavedenie funkcie ombudsmana pre oblasť zdravotníctva, aby lekár bol po potvrdení pochybenia zo strany ÚDZS bezodkladne odstavený od liečenia pacientov až do právoplatného trestno-právneho doriešenie veci. Aby sa sfunkčnil zákon o ochrane obetí a riešiť  v ňom postavenie obetí spravodlivo. Ale napríklad aj to, aby tresty pre lekárov po pochybení s následkom smrti neboli len formálne, ale spravodlivé,“ prezradila niektoré z požiadaviek Elena Ištvánová, ktorá je tiež jednou z organizátoriek.

Kaja Očkovská a jej priateľ Niki z Nitry prežívajú žiaľ za stratou vnúčika Sebastiánka a aj zorganizovali pochod pred najvyššie štátne inštitúcie. Zdroj: Glob.sk / Jozef Uhlárik