Spoločnosť Tech Top Zahraničné

Robot ako sestrička, rolovací televízor i WC pre mačky. Aj to boli vychytávky výstavy v Las Vegas

Rolovacia televízia od LG na výstave v Las Vegas. (SITA/AP)

LAS VEGAS/BRATISLAVA – Na výstavu elektroniky CES 2019 v Las Vegas sa každoročne tešia najmä priaznivci technických vychytávok, ale aj laická verejnosť. Aj tento ročník podujatia ( 8. 1. 2019 – 11. 1. 2019 ) priniesol zaujímavé novinky z oblastí dopravy, spotrebnej elektroniky ale aj domácich pomocníkov. Pozrime sa na niektoré z nich.

Aj na začiatku tohto roka žilo americké mesto Las Vegas výstavou spotrebnej elektroniky. Fanúšikovia z celého sveta sa zišli, aby spoznali nové inovácie a trendy od známych aj menej známych firiem. Na podujatí bolo možno vidieť napríklad lietajúci taxík alebo aj ohybný smarfón. Pozrite sa na pár príkladov toho, čo výstava ponúkla.

Robot ako zdravotná sestra alebo opatrovateľka

Zdroj: YouTube

Bot Care od juhokórejskej firmy Samsung patrí k radu robotov, ktorí nám majú pomáhať počas bežného dňa, či dokážu obsluhovať v reštaurácii. Samsung na výstave predviedol, ako Bot Care dokáže pomáhať starším ľuďom.

Môže napríklad pripomínať, že je čas užiť lieky, merať pulz a krvný tlak iba priložením prsta. Dokáže tiež monitorovať spánok. Takisto môže majiteľa podnietiť k cvičeniu a ukázať mu napríklad vysvetľujúce videá o joge a podobne.

Obrovský televízor

Obrovský televízor od Sony. (Zdroj: Sony)

Neuveriteľných 120 kilogramov má hmotnosť obrovský LCD televízor Z9G od japonskej firmy Sony. Kto si takýto prístroj zaobstará, môže si vychutnať filmy na obrazovke s uhlopriečkou až 98 palcov (248 cm) v úžasnom rozlíšení 8K.

Na tomto modeli sú nainštalované celkovo štyri reproduktory nad a pod obrazovkou. Vyvolá to efekt, že zvuk smeruje zo stredu prístroja. Cena prístroja ešte nie je známa, ale mohla by mať aj päťcifernú hodnotu.

Rolovací televízor

Zdroj: YouTube

Najneobvyklejší televízor predviedla na výstave CES 2019 spoločnosť LG Electronic. Ide o model s označením OLED TV R. Písmeno “R” v tomto prípade znamená rolovanie. Obrazovka, ktorá má uhlopriečku 65 palcov (165 cm), sa dokáže celá zrolovať do zásuvky. 

Zásuvka dokáže nie len ukryť obrazovku, ale má v sebe zabudované aj reproduktory. Keď chce majiteľ počúvať len hudbu, vysunie sa len úzky pásik obrazovky. Na ňom je vidieť ovládacie prvky prehrávania.

Firma LG neoznámila, kedy sa rolovací televízor objaví na trhu. Jeho cena by sa mala pohybovať v päťmiestnom rozmedzí. Nový model LG je veľmi lákavý, pretože jeho prípadný majiteľ nebude musieť celý deň pozerať na čiernu obrazovku vypnutého televízora.

Automatické WC pre mačky

Automatická toaleta pre mačky. (youtube)

Aj keď znie pojem “automatické WC pre mačky” dosť neuveriteľne, firma iKuddle tvrdí, že takýto prístroj vyvinula. V Las Vegas však predviedla zatiaľ iba nefunkčný prototyp.

Ako funguje? Keď mačka vlezie do toalety, zaregistruje ju infračervený senzor.  Keď si domáci miláčik vykoná svoju potrebu a WC opustí, po krátkom čase sa vo vnútri prístroja začnú pohybovať niečo ako malé hrable. Tie odhrnú pozostatky do odpadkového vrecka. To sa uzavrie a potom ho treba zlikvidovať.

Prístroj sa bude dať od februára predobjednať na crowfoundingovej stránke Indiegogo. V máji už budú možné aj objednávky za približne 260 eur.

Pomocník pri chôdzi

Zdroj: YouTube

Firma Samsung predviedla na výstave CES aj tzv. exoskeleton. Prístroj s označením GEMS-H má hmotnosť 2,1 kilogramu. Pripútava sa k telu okolo bokov a stehien a pomocou inteligentnej technológie reaguje na chôdzu.

V závislosti od nastaveného režimu vám GEMS-H môže pomáhať pri chôdzi alebo stúpaní po schodoch, takže použijete o 20 percent menej sily. Takisto sa dá nastaviť aj tréningový režim, ktorý naopak chôdzu sťažuje, čím rýchlejšie sa človek pohybuje. To má posilniť svaly napríklad po úraze. Zatiaľ nie je známe, kedy prístroj príde do predaja a za akú cenu.