Domáce Kauzy Politika Spoločnosť

Robert Fico telefonoval s Antoninom Vadalom. Opozícia vyzýva políciu, aby Fica vypočula

Robert Fico zatiaľ na informácie nereagoval. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA/RÍM – (TASR, Redakcia) Talianska prokuratúra zistila, že podnikateľ Antonino Vadala v roku 2012  telefonoval s vtedajším premiérom SR Robertom Ficom (Smer-SD). Podľa Denníka N o tom informoval v stredu taliansky denník La Repubblica.

Podľa strany SaS by sa informáciami mala zaoberať polícia. “Polícia by mala začať okamžite konať a predsedu Smeru-SD Fica vypočuť a požiadať o spoluprácu aj talianske orgány,” reagovali liberáli.

Talianskeho podnikateľa Vadalu v máji 2018 eskortovali zo SR do Talianska na základe európskeho zatýkacieho rozkazu.

Slovenská polícia ho zadržala 13. marca 2018, najprv bol v tzv. predbežnej väzbe, následne vo vydávajúcej väzbe v Košiciach. V krajine pôvodu je stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení s cieľom nezákonného obchodovania s drogami.

Vadala, ktorý žil a podnikal na východnom Slovensku, so svojím vydaním súhlasil. O aktivitách a kontaktoch tohto podnikateľa na Slovensku písal predtým aj zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak.

Fico telefonát popiera

Bývalý premiér prostredníctvom svojho hovorcu v reakcii pre Denník N telefonát s podnikateľom poprel. “Táto informácia je nepravdivá, Robert Fico nepozná Antonina Vadalu. Ide len o účelovú snahu burcovať vášne pred zajtrajším dňom a odpútať pozornosť od daňových podvodov Andreja Kisku, na ktoré dnes Robert Fico poukázal.“