Domáce Politika

Riziko kybernetického útoku sa týka aj slovenských nemocníc, tvrdí odborník

Ilustračné foto. Zdroj: Getty Images.

BRATISLAVA – Kybernetický útok na nemocnice, aký zaznamenali v októbri v americkej Alabame, sa môže odohrať aj na Slovensku. Riziko sa týka každého systému či organizácie pripojenej na internet.

“Dokonca sú ohrozené aj systémy, ktoré sú offline, tam však útočník musí preniknúť najprv fyzicky, napríklad cez napadnutý USB kľúč,” uviedol IT odborník a CEO spoločnosti Soitron Martin Lohnert. Hekeri si podľa Lohnerta vyberajú nemocnice preto, že na ne ľudia reagujú veľmi háklivo.

“Taktiež sú plné veľmi citlivých dát, ktoré sú extrémne hodnotné, keďže ich zneprístupnenie môže rozhodnúť o živote a smrti,” hovorí. Predpokladá sa tiež, že patria k inštitúciám, ktoré dlhodobo neinvestujú do kyberbezpečnosti. Preniknúť do ich systému tak nemusí byť pre útočníka ťažké a odhalenie môže trvať dlho. V spomínanom prípade použil útočník tzv. ransomware. Ide o škodlivý softvér, ktorého úlohou je vydierať užívateľa napadnutého systému.

“Ransomware škodí tým, že užívateľovi zamedzí prístup k celému systému alebo jeho dátam tým, že ich zašifruje. Na takto poškodenom systéme zobrazí oznam s inštrukciami,” vysvetlil Lohnert. Za prístup k dátam požaduje heker výkupné. “To je väčšinou žiadané platbou cez kryptomeny, aby nebolo možné vypátrať komu peniaze vlastne posielate. Ak zaplatíte, nemáte však žiadnu istotu, že kontrolu nad vašimi dátami naozaj opäť získate, a preto výkupné určite platiť neodporúčame,” komentoval.

Ransomware sa šíri rôznymi spôsobmi – emailom, pri sťahovaní súborov z infikovaných webstránok, prípadne ho šíria ďalej už napadnuté systémy samy. “Obrana proti takémuto škodlivému útoku zvykne byť založená na dvoch pilieroch. Skoré zistenie prieniku útočníka do napadnutého systému a dostupné, bezpečné zálohy, z ktorých je možné systém obnoviť,” povedal.

Riešením je podľa Lohnerta venovať sa téme kyberbezpečnosti priebežne. “Každá z nemocníc má laboratóriá za zamknutými dverami, no to, že sa do nich dá preniknúť napríklad cez tlačiareň, ktorá nemá žiaden dôvod byť pripojená na internet, už nikto nerieši,” dodáva. Sieť troch alabamských nemocníc ochromil v októbri hekerský útok spôsobený ransomwerom.

Zariadenia museli na istý čas prestať prijímať pacientov, rizikových pacientov museli previezť inde, pri ostatných používali papierové záznamy. Nemocnice napokon zaplatili výkupné. Podobný prípad, no v menšom, sa odohral napríklad aj v roku 2017 v Nitre. Lohnert pripomína, že kybernetické útoky predstavujú podľa Svetového ekonomického fóra jedno z najväčších globálnych rizík vôbec. Útoky na nemocnice nie sú zatiaľ také časté.