Zahraničné Spoločnosť Politika

Richardsonovi sa nepodarilo vyrokovať prepustenie amerických väzňov

Bill Richardson - Zdroj: SITA/AP/Thet Htoo

WASHINGTON – Bývalému americkému veľvyslancovi Billovi Richardsonovi sa počas stretnutia s venezuelským prezidentom Nicolásom Madurom nepodarilo vyrokovať prepustenie amerických veteránov, ktorí sa v máji zúčastnili neúspešného pokusu o inváziu. Cieľom invázie bolo zvrhnutie venezuelského prezidenta Madura, informovala v piatok agentúra AFP.

Richardson sa vo štvrtok stretol vo Venezuele s Madurom, o ktorom  – na rozdiel od administratívy prezidenta USA Donalda Trumpa – hovoril ako o právoplatnom prezidentovi Venezuely. Washington totiž neuznáva Madura ako legitímnu hlavu štátu a podporuje lídra opozície Juana Guaidóa, ktorý sa v januári 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny. “Som rád, že sme sa s prezidentom (Madurom) mohli stretnúť, aby sme prediskutovali možné prepustenie amerických väzňov a ďalšie humanitárne záležitosti súvisiace s pandémiou COVID-19,” povedal Richardson.

Tento demokratický politik a diplomat v minulosti pôsobil ako veľvyslanec USA pri OSN, zastával funkciu guvernéra amerického štátu Nové Mexiko a počas úradovania prezidenta USA Billa Clintona bol aj ministrom energetiky Spojených štátov. “Je nám ľúto, že sa nám nepodarilo zabezpečiť prepustenie Američanov,” vyhlásil Richardson na margo rokovaní s Madurom.

Veteránov obvinili z terorizmu

Richardson sa pokúšal vo Venezuele dosiahnuť prepustenie dvoch amerických vojenských veteránov, Airana Berryho a Luka Denmana, ktorí sa 3. mája zúčastnili neúspešného pokusu o inváziu na pobreží venezuelského štátu La Guaira. Oboch následne venezuelské úrady obvinili z terorizmu. Venezuelské bezpečnostné zložky v súvislosti s neúspešnou inváziou zadržali vyše 50 údajných žoldnierov. Okrem toho sa Richardson tiež snažil vyrokovať prepustenie šiestich bývalých predstaviteľov ropnej spoločnosti Citgo, ktorí sú americkými občanmi a boli uväznení v novembri 2017 kvôli obvineniam zo sprenevery, prania špinavých peňazí a sprisahania, píše agentúra Reuters. Spoločnosť Citgo je americkou pobočkou venezuelskej štátnej ropnej spoločnosti Petróleos de Venezuela.

Richardson sa v minulosti opakovane zúčastňoval rokovaní s americkými zahraničnopolitickými rivalmi, ako sú Irán a Severná Kórea, s cieľom dosiahnuť oslobodenie zadržiavaných amerických občanov. Vo Venezuele prebieha v súčasnosti mocenský boj medzi vládou a opozíciou. Opozičný líder Juan Guaidó sa 23. januára 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely s tým, že chce zosadiť Madura. Následne ho uznalo viac ako 50 krajín sveta vrátane Spojených štátov. Maduro a jeho spojenci Guaidóa obviňujú, že je bábkou v rukách americkej vlády. Madura podporujú Čína, Rusko, Kuba, Bolívia či Nikaragua.