Politika Zahraničné

Riadený odchod Británie z EÚ je v záujme všetkých, upozornila Merkelová

Riadený odchod Británie z EÚ je v záujme všetkých, upozornila Merkelová. (archív)

BERLÍN – Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila v stredu “poľutovanie” nad rozhodnutím britského parlamentu odmietnuť aj po druhýkrát dohodu o spôsobe vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ, ktorú vyrokovala so zvyškom Únie vláda britskej premiérky Theresy Mayovej.

Pred nadchádzajúcim stredajším hlasovaním britských zákonodarcov, ktorého predmetom bude možnosť opustiť Úniu bez dohody, Merkelová zároveň vyhlásila, že je v záujme oboch strán, aby bol odchod Británie “usporiadaný”, informovali tlačové agentúry DPA a AFP.

“Samozrejme, zostáva naším cieľom, aby bolo vystúpenie Británie usporiadané – toho sme sa predsa v priebehu včerajška nezriekli,” vyjadrila sa šéfka nemeckej spolkovej vlády. “Ale v priebehu včerajška sa možnosti, prirodzene, zúžili,” dodala na margo výsledku utorňajšieho hlasovania v Dolnej komore britského parlamentu.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas predtým zhodnotil ako “nedbalosť”, že britskí zákonodarcovia dohodu o spôsobe tzv. brexitu odmietli i po tom, ako EÚ na žiadosť Londýna prišla s “ďalekosiahlymi dodatočnými ponukami a ubezpečeniami”. Vyjadril však takisto nádej, že počas 17 dní, ktoré zostávajú do plánovaného termínu, sa podarí neriadené ukončenie členstva Británie v EÚ odvrátiť.

Podľa agentúry AP Merkelová v súvislosti s možnosťou odloženia brexitu v stredu neprezradila svoj názor na to, aký dlhý by mal byť tento odklad. Uviedla, že určenie ďalšieho vývoje je teraz v prvom rade úlohou britského parlamentu.

Britskí zákonodarcovia budú v stredu hlasovať o tom, či má krajina opustiť EÚ bez dohody v pôvodne plánovanom termíne 29. marca. V prípade, že túto možnosť odmietnu, bude nasledovať vo štvrtok ďalšie hlasovanie, a to o odklade brexitu.

Premiérka Mayová pred stredajším hlasovaním v parlamente vyhlásila, že trvá na opustení EÚ s “dobrou dohodou” a bude hlasovať proti brexitu bez dohody, informovala agentúra Reuters.