Domáce Politika

Rezort zdravotníctva chce zmeniť cenotvorbu liekov. Cieľom je dodržiavať pravidlá pri prepočtoch cien

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce zmeniť cenotvorbu liekov. Ilustračné foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce zmeniť cenotvorbu liekov. Predostrelo preto novelu zákona, ktorej cieľom je dosiahnuť lepšie dodržiavanie pravidiel pri prepočtoch cien. “Ak u nás pacienti spotrebovávajú také veľkosti balení liekov, aké nikde inde, tak cena týchto balení bude prepočítaná úmerne z cien iných balení toho istého lieku,” komentovala pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

 

Ceny liekov na Slovensku sa už dlhodobo určujú ako podiel troch najlacnejších variantov spomedzi európskych krajín. “Toto pravidlo sa však niektoré farmaceutické spoločnosti snažili obchádzať tým, že k nám dodávali jedinečné veľkosti balení liekov a nebolo možné k nim dohľadať ceny v zahraničí,” uviedla.

Ako príklad Eliášová priblížila “určitý” liek, ktorý sa predáva v slovenských lekárňach len ako 100-tabletové balenie. “Pri pravidelnom prehodnocovaní jeho ceny sme našli rovnaké balenie len v Nemecku s cenou 100 eur, preto ho aj u nás predávame bez marží za 100 eur. Po novom však môžeme nájsť najlacnejšie veľkosti napríklad v Rumunsku, kde 50-tabletové balenie stojí 20 eur, a v Poľsku tiež 50 tabletiek, ale za 30 eur. Ak už nikde inde ani v iných baleniach tento liek nepredávajú, tak si prepočítame rumunské a poľské ceny na veľkosť slovenského balenia. Keďže potrebujeme tri najnižšie ceny, tak si vyrátame priemer za Nemecko, za Rumunsko a za Poľsko a vyjde nám nová cena pre Slovensko na úrovni 66,7 eura,” priblížila.

Ministerstvo očakáva úsporu

Ministerstvo od tohto kroku podľa vlastného vyjadrenia očakáva úsporu vo výdavkoch za lieky, ale takým spôsobom, ktorý neprináša zásadnejší zásah do terajšieho princípu cenotvorby. Cieľom novely je podľa jej tvorcov udržanie stability systému verejného zdravotného poistenia. Úprava legislatívy by mala priniesť ročnú úsporu vo výške najmenej troch miliónov eur.

Predložený návrh sa dotkne podnikateľských subjektov, držiteľov registrácie, výrobcov alebo dovozcov liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, ktoré sú plne alebo čiastočne hradené z prostriedkov verejného zdravotného poistenia.

Ministerstvo v predkladanej novele navrhuje termín účinnosti od začiatku budúceho roka.