Domáce Politika

Rezort spravodlivosti zmení protischránkový zákon

Gábor Gál - Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Po viac ako roku od zavedenia takzvaného protischránkového zákona prichádza rezort spravodlivosti s jeho legislatívnou novelou. Pre to potvrdila hovorkyňa ministerstva Zuzana Drobová s tým, že rezort pri legislatíve vychádzal z praktických poznatkov doterajšieho fungovania zákona. Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) by sa nová právna úprava mala dotknúť aj administratívnej záťaže pre spoločnosti, ktoré obchodujú so štátom.

Gál tiež v stanovisku ministerstva ozrejmil, že ešte bude o medzerách v zákone rokovať. Nová legislatíva bude predložená do medzirezortného pripomienkového konania a následne na rokovanie vlády SR. Kabinet Petra Pellegriniho (Smer-SD) by sa novou úpravou mohol zaoberať na jeseň tohto roka.

„Už od prvých dní účinnosti zákona bol rezort spravodlivosti konfrontovaný s otázkami subjektov aplikačnej praxe (partneri verejného sektora, verejný sektor, oprávnené osoby) týkajúcimi sa výkladu právnej úpravy ako aj otázkami technického charakteru súvisiacimi s elektronickými službami registra partnerov verejného sektora. Všetky tieto otázky, respektíve nezrovnalosti sme priebežne riešili metodickým usmerňovaním. Prípadné problémy boli vhodnou základňou pre obsah predkladaného návrhu zákona,” povedal Gál.

Z pohľadu zmien by sa dal zákon rozdeliť na tri kategórie. Tou prvou budú zmeny, ktoré sa týkajú priamo pôsobnosti legislatívy. Prehodnotí sa tiež jasné vymedzenie takzvaných partnerov verejného sektora a tiež rozsah obchodných transakcií. Druhú skupinu zmien predstavujú také, ktoré sa týkajú procesných ustanovení zákona a reflektujú najmä na skúsenosti a praktické poznatky. Tretiu skupinu zmien predstavujú zmeny, ktoré rezort spravodlivosti označil ako súvisiace.

V prípade novely nemusí ísť ešte o jej konečnú podobu, minister Gál potvrdil, že rezort bude ešte so zúčastnenými stranami rokovať. Nový návrh zákona vnímame ako pracovný materiál, rezort spravodlivosti aktuálne zvažuje možnosti, ako znížiť administratívnu záťaž partnerov verejného sektora. Keďže dotknuté subjekty už s prvotným návrhom vyjadrili do istej miery nesúhlasné stanovisko, budeme ešte ďalej rokovať o alternatívach,” uviedol Gábor Gál.

Prvú verziu protischránkového zákona pripravilo ministerstvo spravodlivosti ešte za pôsobenia exministerky Lucie Žitňanskej (Most-Híd). Do platnosti vstúpila legislatíva 1. februára 2017, pričom hlavným cieľom bolo zabezpečiť transparentné nakladanie s verejnými zdrojmi. Zákon o registri partnerov verejného sektora totiž upravuje pre firmy povinnosť zaregistrovať sa v registri partnerov verejného sektora. Okrem toho sú firmy povinné zverejniť vlastnícku štruktúru až na úroveň konečného užívateľa výhod.