Domáce

Rezort rozhodol o dotáciách na likvidáciu čiernych skládok

BRATISLAVA – Dotáciu na odstránenie čiernych skládok odpadu získa v rámci programu Veľké upratovanie Slovenska 219 žiadateľov, čo je takmer polovica uchádzačov. Obce a mestá musia účelovo viazané financie využiť do konca novembra. Agentúru SITA o tom dnes informoval hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) Maroš Stano. Do historicky prvého programu na likvidáciu nelegálnych skládok sa prihlásilo 490 samospráv, Environmentálny fond po posúdení žiadostí schválili 46 percent z nich. MŽP vyčlenilo na Veľké upratovanie Slovenska 10 miliónov eur, pričom na odstránenie jednej skládky môžu samosprávy získať dotáciu maximálne 100-tisíc eur. Štát financuje 95 percent nákladov, zvyšok zaplatí obec. V rámci programu sa bude financovať zber, odvoz a uloženie odpadu na legálnu skládku alebo jeho zlikvidovanie v spaľovni.

V Banskobystrickom kraji získala najvyšší príspevok 99 180 eur Opatovská Nová Ves (okr. Veľký Krtíš), v Bratislavskom kraji 99 375 eur mestská časť Čunovo, v Košickom obce Perín-Chym a Kechnec (obe okr. Košice – okolie) po 100 000 eur. V Nitrianskom kraji získalo na odstránenie viacerých čiernych skládok súhrnne najviac mesto Nitra, ktorá dostane 111 583 eur, v Prešovskom obec Kružlová (okr. Svidník) 99 548 eur a v Trenčianskom obec Bošáca (okr. Nové Mesto nad Váhom) 89 945 eur. V Trnavskom kraji sa najviac ušlo obci Šterusy (okr. Piešťany), ktorá na likvidáciu viacerých skládok získala dokopy 101 988 eur a v Žilinskom kraji dostali po 100 000 eur obce Dolný Hričov (okr. Žilina), Komjatná (okr. Ružomberok) a mesto Bytča.

Čierne skládky sú jeden z najväčších problémov v oblasti ochrany životného prostredia. Na Slovensku oficiálne existuje asi 2 500 čiernych skládok, no odhaduje sa, že ich v skutočnosti je až 7 000. MŽP rieši problém čiernych skládok aj v novom zákone o odpadoch, ktorý od januára 2016 zvyšuje právomoci polície a pokuty. Pre fyzické osoby sa pokuta zvyšuje až na 1500 eur a pre právnické osoby sa môže vo vážnych prípadoch vyšplhať až na 350 000 eur. „Na to, aby nevznikali nové čierne skládky, musia predovšetkým zmeniť prístup samotní obyvatelia miest a obcí. Nielen tým, že budú ukladať odpad len tam, kde majú, ale aj tým, že nebudú ľahostajní k tým, ktorí tak nerobia. Len samotné sankcie, ktoré obsahuje aj nový zákon, problém nevyriešia,“ konštatuje minister životného prostredia Peter Žiga.