Domáce

Rezort obrany sa buchol po vrecku. Obstaral vojenský materiál za milióny eur

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Ministerstvo obrany SR počas uplynulých dvoch rokov obstaralo cez agentúru Severoatlantickej aliancie (NATO) a americký program FMS (Foreign Military Sales) techniku, muníciu či vojenský materiál za milióny eur. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková, len v roku 2017 nakúpilo ministerstvo vojenský materiál cez agentúru Aliancie v hodnote 13 miliónov.

Nákupy sú realizované bez sprostredkovateľov a podľa stanoviska rezortu dokážu napríklad na munícii ušetriť približne 30 až 40 percent. Prostredníctvom amerického programu FMS obstarali Ozbrojené sily SR napríklad viacúčelové vrtuľníky UH-60M Black Hawk a podobným spôsobom by mal byť realizovaný aj projekt nových supersonických lietadiel F-16 Block 70/72.

“Cez agentúru NSPA sme v roku 2017 nakúpili tovary za takmer 13 miliónov eur, čo je historicky najviac od roku 2008, a rovnako tak výrazne vzrástol objem nákupov cez program FMS, ak samozrejme nepočítam nákup vrtuľníkov UH-60M Black Hawk,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Zdôraznil, že napríklad pri obstarávaní munície prostredníctvom NSPA dochádza k reálnym úsporám vo výške 30 až 40 percent.

Agentúra NSPA zabezpečuje kontrakty priamo s výrobcami zbrojnej techniky, na základe požiadaviek členských a partnerských krajín NATO, a to bez sprostredkovateľov. Taktiež krajinám zabezpečuje logistickú podporu, podporu celého životného cyklu techniky a zabezpečovanie služieb. V prípade programu FMS ide o obstaranie formou vláda–vláda (government to government).

Rezort obrany investuje do vojenskej techniky. Zdroj: TASR / Milan Kapusta