Domáce Politika

Rezort obrany čaká na cenové ponuky. Plánuje zaobstarať nové stíhačky a radary

Zdroj: lockheedmartin.com

BRATISLAVA – Ministerstvo obrany SR v súčasnosti komunikuje s oslovenými výrobcami rádiolokačnej techniky s cieľom prípravy cenových ponúk. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa rezortu Danka Capáková s tým, že ministerstvo oslovilo 12 krajín.

Rezort plánuje obstarať nové rady cez vládu príslušného výrobcu (government to government) v hodnote 155 miliónov eur. Rezort obrany obdobným spôsobom obstará aj nové supersonické lietadlá F-16 Block 70/72 či obrnené transportéry typu 8×8 s názvom Vydra. Vojakom pribudnú nové radarové systémy stredného, malého a blízkeho dosahu.

“Ministerstvo obrany SR oslovilo v súvislosti s obstaraním 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu vlády 12 krajín. Rezort obrany komunikuje s oslovenými krajinami s cieľom zabezpečiť prípravu cenových ponúk,” uviedla Capáková. Ešte predošlé vedenie Ministerstva obrany SR chcelo obstarať rádiolokačnú techniku pomocou medzinárodnej súťaže. Tá však bola v apríli tohto roka definitívne zrušená.

Rezort obrany plánuje v časovom horizonte rokov 2018 až 2025 obstarať sedemnásť 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu v predpokladanej rámcovej sume 155 090 000 eur vrátane DPH. Okrem radarov ministerstvo plánuje obstarať aj novú kolesovú techniku typu 8×8 a 4×4. Slovenským vojakom by mali pribudnúť do výzbroje aj ďalšie viacúčelové vrtuľníky UH-60M Black Hawk či nadzvukové stíhačky typu F-16 Block 70/72, za takmer 1,6 miliardy eur.