Domáce Kultúra Politika

Rezort kultúry schválil prvé štyri projekty na budovanie kultúrno-kreatívnych centier

Ministerka kultúry Natália Milanová. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO) podpísala rozhodnutia o schválení prvých štyroch projektov na budovanie kultúrno-kreatívnych centier. Súhrnný nenávratný finančný príspevok na tieto projekty predstavuje sumu 43,5 milióna eur. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva kultúry (MK) SR Matúš Bystriansky s tým, že rezort v najbližšom období vydá rozhodnutia aj pre ďalšie úspešné projekty.

 

Finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu získajú mesto Trenčín, Trnavský a Košický samosprávny kraj, tiež Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) Banská Bystrica. “Spoločným cieľom plánovaných kreatívnych centier je zvýšenie zamestnanosti v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Vzniknú po rekonštrukcii a modernizácii v už existujúcich budovách,” spresnil rezort.

Zmluvy s úspešnými žiadateľmi by malo ministerstvo podpísať v novembri. “Podľa podmienok výzvy začnú čerpať prostriedky na budúci rok. Ide o komplexné projekty, ktoré kombinujú investície, ako sú stavby a inovatívne technológie s takzvanými mäkkými výdavkami, napríklad na školenia a individuálne poradenstvo,” doplnilo ministerstvo s tým, že projekty musia byť zrealizované do roku 2023.

Kreatívne centrum Košického kraja má chválený nenávratný príspevok takmer vo výške 18 miliónov eur. Zamerať by sa malo na nové médiá a dizajn. Kreatívne centrum RTVS Banská Bystrica chce rozvíjať kultúrny a kreatívny priemysel v oblasti audiovízie vo svojom regióne. Rezort mu schválil príspevok vo výške 10,19 milióna eur. Trenčianske Centrum kultúrno-kreatívneho potenciálu Hviezda a Kreatívne centrum Trnava by mali čerpať príspevky vo výške 7,6 milióna eur.

Projekty bolo podľa MK SR možné predkladať v decembri 2019. V rámci výzvy bolo predložených celkovo 15 žiadostí.