Domáce Politika

Rezort kultúry reaguje na kritiku. Žiadny rozpočet sa nikomu nekrátil

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková. Zdroj: Glob.sk I David Duducz .

BRATISLAVA – Ministerstvo kultúry (MK) SR kategoricky odmieta tvrdenia o krátení rozpočtu svojim príspevkovým organizáciám. V reakcii na medializované informácie o výrazne nižších čiastkach pre tzv. prioritné projekty príspevkových organizácií rezort upozornil, že tieto prostriedky nie sú nárokovateľnou položkou, ale doplnkom k rozpočtu organizácie.

 

“Žiadny rozpočet sa teda nikomu nekrátil, naopak navyšoval sa o sumu na prioritné projekty. Ich financovanie nenahrádza bežnú činnosť jednotlivých podriadených organizácií, nemohlo teda dôjsť ku kráteniu rozpočtu,” ozrejmila hovorkyňa ministerstva Barbora Palovičová. Poukázala tiež na to, každá organizácia predkladá ročne niekoľko prioritných projektov, pričom žiadosti sú zamerané na realizáciu širokej škály aktivít od výstav, expozícií, riešenia havarijných stavov, obnov a rekonštrukcií.

“MK posudzuje tieto žiadosti a rozhoduje o pridelení alebo nepridelení prostriedkov podľa svojich finančných možností a stanoviska gestorskej sekcie,” vysvetlila.

Podľa informácií Denníka N malo Ministerstvo kultúry (SR) niektorým svojim príspevkovým organizáciám výrazne okresať rozpočty na takzvané prioritné projekty na tento rok. Radikálne zoškrtanie požadovaných súm sa malo týkať Slovenskej národnej galérie, Kunsthalle, ale i Slovenského národného múzea(SNM).

“SNG žiadala 367.000 eur, dostala iba 114.000, Kunsthalle žiadala 180.000 eur, dostala 15.000,” konkretizoval denník. K zníženiu rozpočtov na programové priority malo prísť nečakane a bez relevantných argumentov, navyše rozhodnutie prijalo ministerstvo v polovici mája, oveľa neskôr ako zvyčajne.