Domáce Politika Spoločnosť

Rezort diplomacie odporúča Slovákom opustiť Irak

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) odporúča Slovákom, ktorí sa nachádzajú v Iraku, aby opustili túto krajinu. Agentúru SITA o tom informoval hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel. Pre Irak platí najvyšší štvrtý stupeň výstrahy, a teda odporúčanie opustiť krajinu.

 

„Vzhľadom na aktuálnu eskaláciu udalostí v Iraku, ako aj v kontexte celkového rastúceho napätia v blízkovýchodnom regióne, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje občanov SR, že v súvislosti s Irackou republikou je stále v platnosti stupeň cestovného odporúčania č. 4: ‚Odporúčanie opustiť krajinu’. Konzulárnu asistenciu občanom SR poskytuje, v rámci existujúcich limitovaných možností, Zastupiteľský úrad SR v Bejrúte. Honorárny konzulát SR v Erbile momentálne nie je v prevádzke,” píše sa na webovej stránke MZV.

Americký prezident Donald Trump nariadil v piatok 3. januára raketový útok na iracké letisko v Bagdade, pri ktorom zabili veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásima Sulejmáního a ďalších osem ľudí. Zomrel aj zástupca šéfa irackej milície Abú Mahdí Muhandis, čo môže ohroziť vzťahy medzi USA a Irakom. Ozbrojený útok má odozvu aj v zahraničí, izraelská armáda je v bojovej pohotovosti. Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko vyzývajú na upokojenie situácie. USA vyzvalo svojich občanov v Iraku, aby opustili krajinu, pretože sa dajú očakávať odvetné útoky a celková destabilizácia regiónu.