Domáce Politika Top

Revolúcia internetu v obciach: Vojna o pripojenie zadarmo v EÚ sa začala

BRATISLAVA – Veľká príležitosť pre starostov a primátorov. Obce totiž môžu prostredníctvom pomoci Európskej komisie získať bezplatný internet na verejných miestach, informuje Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Výzva Európskej komisie na podávanie žiadostí o dotácie na bezplatný internet na verejných miestach je otvorená od 13:00, pričom poukazy až do výšky 15-tisíc eur budú prideľované systémom „kto prv príde, prvý berie“, uvádza úrad vo vyjadrení. Pre podanie žiadosti je potrebné najprv sa registrovať na portáli wifi4eu.eu.

Nie každý bude uspokojený

Každá krajina Európskej únie má garantovaných minimálne 15 poukážok, maximum pre Slovensko je 80 poukážok. Podľa úradu sa však registrovalo viac ako 400 obcí, čo znamená, že nie všetci žiadatelia budú uspokojení.  „Pre tých, ktorým sa poukaz neujde, pripravujeme národný dopytový projekt WiFi pre teba, kde peniaze dostane niekoľko stoviek miest a obcí za veľmi podobných podmienok ako pri európskej výzve,“ tvrdí podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Projekt WiFi pre teba bude spustený o niekoľko týždňov, obce a mestá budú môcť uchádzať o príspevok na technické zabezpečenie internetu na námestiach, v knižniciach, na obecných úradoch či iných verejných miestach.

Foto: pixabay.com/StartupStockPhotos