Zahraničné Spoločnosť Top

Renomovaný historik sa postaral o rozruch. Ježiš nezomrel na kríži, tvrdí

Ježiš podľa vedca nezomrel na kríži. (pixabay)

BRATISLAVA – Nemecký historik Johannes Fried, ktorý sa špecializuje na ranný a vrcholný stredovek, vydal zaujímavú novú knihu s názvom “Žiadna smrť na Golgote”. V nej tvrdí, že Ježiš nezomrel na kríži. V rozhovore pre nemecký portál svoju hypotézu vysvetľuje.

Nemecký historik Johannes Fried sa postaral o poriadny rozruch. Vo svojej novej knihe “Žiadna smrť na Golgote” píše, že Ježiš nezomrel na kríži, ale iba stratil vedomie. Táto hypotéza sa objavovala už aj v minulosti. Hovoril o nej napríklad básnik Johann Wolfgang Goethe či filozof a protestantský teológ Friedrich Schleiermacher. Fried teraz tvrdí, že svoje tvrdenie má podložené dôkazmi.

V rozhovore pre FOCUS Online vysvetlil, prečo Kristus nezomrel počas ukrižovania. Opiera sa o rozprávanie v evanjeliu podľa Jána. Podľa neho Jozef z Arimatie a Nikodém sňali Ježiša z kríža po niekoľkých hodinách. Obaja ho potom odniesli do hrobu, pretože boli presvedčení o tom, že je mŕtvy, tvrdí Fried. Vedec však predložil dva body, ktoré majú jeho tvrdenie dokazovať. “Po prvé, Ježiš visel na kríži iba okolo šesť hodín – čo je málo na to, aby napokon skonal,” hovorí vedec. Za normálnych okolností totiž trvalo niekoľko dní, kým ukrižovaní ľudia naozaj zomreli. Toto utrpenie bolo aj cieľom takejto metódy popravy. 

Zachránil Ježišovi život rímsky vojak?

Druhým a zásadným dôkazom je pre Frieda miesto, kde mu rímsky vojak zabodol kopiju do pravej strany hrudníka. Podľa evanjelia z rany začala tiecť krv a voda. “Toto je rozhodujúci bod,” hovorí historik. “Sekrét poukazuje na pleurálny výpotok – krvno-vodnú zmes, ktorá sa nahromadila v pleurálnej dutine, v úzkej medzere medzi rebrami a pľúcami. K takému výpotku dochádza, keď je poranená popľúcnica napríklad zlomeným rebrom,” vysvetlil Fried. Dá sa predpokladať, že k týmto zraneniam došlo počas toho, ako Pilát Pontský Ježiša bičoval.

Výsledkom je, že pľúca sú stlačené a človek nemôže dýchať, takže sa zadusí. Ale ešte predtým upadne do hlbokého bezvedomia. Expert hovorí, že vojak svojím bodnutím medzi rebrá záchránil nevedomky Ježišovi život. Tekutina tak totiž mohla vytekať a Ježiš mohol opäť začať dýchať. “Samozrejme bezvedomie môže trvať aj dlho po tom a zranený môže vyzerať ako mŕtvy. Ale on nie je,” dodal expert. To dokazuje aj nasledujúce ráno a ďalšie týždne, keď sa Ježiš opäť objavil živý.

Nemecký historik Johnnes Fried. (wikipedia)

Kto nie je mŕtvy, nemôže byť vzkriesený

Podľa Friedovej teórie Nikodém a Jozef z Arimatey doniesli Krista do hrobu, ale on tam nezomrel. Znova sa prebudil zo svojej “narkózy” a Nikodém a Jozef z Arimatey mali dve možnosti: Ježiša znova vydať, alebo mu pomôcť zmiznúť. Rozhodli sa pre druhú možnosť. Vzkriesenie teda vedec, ktorý sa špecializuje na stredovek, odmieta. “Pretože keď nie je mŕtvy, nemôže byť vzkriesený. Záchranou Ježiša Jozefom z Arimatey a Nikodémom rozšírili evanjelisti, ktorí o udalosti napísali až po desaťročiach, reklamu pre Ježišovo hnutie a vznikajúcu cirkev. Dá sa to vidieť na Ježišovom nanebovstúpení, ktoré v prvých záznamoch chýbalo.  Postupom času boli záznamy stále viac prikrášľované,” vysvetlil Fried. 

Nemecký vedec je prvým, ktorý sa na Kristovo ukrižovanie pozrel z medicínskeho hľadiska. Fried zdôraznil, že o svojej teórii informoval lekárov a konzultoval ju s nimi. Výpotok z pleurálnej dutiny je pomerne nový objav medicíny, objavil sa len pred pár desaťročiami. Fried nechce svojou teóriou podľa vlastných slov provokovať, ale vyvolať diskusiu.