Domáce Politika Top

Remišová to povedala narovinu. Ústava sa nedá meniť na pive

Veronika Remišová vytkla koalíci spôsob zmeny Ústavy. - Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Ústava SR sa nedá meniť tak, že sa niečo vymyslí na pive. Taká je reakcia predsedníčky opozičného hnutia OĽaNO Veroniky Remišovej na margo nedávneho návrhu vládnej strany Smer-SD, podľa ktorého by ústavných sudcov mal voliť parlament 90 hlasmi. Uviedla to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Poukazuje na to, že rok sa o zákone debatuje s ministrom, téme sa venujú taktiež odborná verejnosť aj právnici. Následne v auguste schváli zákon vláda, v parlamente zaň zahlasujú všetci členovia vládnej koalície a potom príde vládny Smer-SD s úplne iným návrhom.

“Hovorím, takto sa predsa riadiť štát nedá. Nedá sa meniť ústava tak, že si niečo vymyslíte pri pive. Pretože ústava je základný dokument štátu, k nemu treba mať úctu. Nie teraz prichádzať s návrhmi, ktoré sa majú vyriešiť za dva mesiace,” skonštatovala Remišová. Za absurdné považuje tvrdenia o obrovskej ústavnej kríze, keďže o výmene deviatich sudcov sa vie už 12 rokov.

Na otázku, či verí, že predseda Smeru-SD Robert Fico chce ísť na Ústavný súd SR, odpovedala, že jeho motivácie nepozná, ale môže to byť jednou z možností. Druhou môžu byť podľa nej aj osobné antipatie voči prezidentovi Andrejovi Kiskovi. “To by nemalo byť v žiadnom prípade dôvodom na takéto závažné zmeny. Je to jednoducho neprijateľné,” myslí si Remišová. Tej síce menovanie väčšinou hlasov neprekáža, avšak nie pri zmene celého systému.

Vyjadrenia o “vymýšľaní pri pive” si predseda koaličnej strany Most-Híd a podpredseda parlamentu Béla Bugár vyprosuje, keďže sa nič také nedeje. “To, že koaličný partner príde s nejakým návrhom, o ktorom sme nerokovali, to je jeho vec. Že to neprejde u nás, to je zasa naša vec,” poznamenal Bugár, podľa ktorého by zmena podľa návrhu koaličného partnera, teda aj s “vyšachovaním” prezidenta z celej veci, cez klub Most-Híd neprešla.

Nemyslí si, že bývalý premiér ašpiruje na ústavný súd, okrem toho vraj takú možnosť už mal a nerozhodol sa pre ňu. “Viete si predstaviť, že po tom, čo sa stalo, že dostane 90 hlasov? Však rozmýšľajme predsa, na to máme mozgové závity,” povedal Bugár.