Domáce Kauzy Politika Top

Remišová pokračuje v kritike Lubyovej. Trvá na jej odstúpení

Veronika Remišová (OĽaNO) pokračuje v kritike ministerstva školstva. Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA- Slovensko zaostáva v čerpaní eurofondov v programe Výskum a inovácie. Tvrdí to predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová. Kritizuje prístup Slovenska, ktoré vraj súčasným prístupom nepodporuje inovačný potenciál. Podľa Remišovej nám doteraz prepadlo až 81 miliónov eur. Na vine je podľa nej ministerstvo školstva. Chce vyvodenie politickej zodpovednosti.

Remišová žiada podporiť firmy, ktoré majú inovačný potenciál a ktoré investujú vlastné financie. Štát by mal podľa nej dávať maximálne dvojnásobok toho, čo zainvestujú samotné firmy. Tvrdí, že keby ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) dávala vlastné peniaze, prístup by bol iný. Nakoľko ale ide o peniaze štátne, správa sa podľa Remišovej tak, ako keby tieto peniaze nemali hodnotu. Prostredníctvom Remišovej návrhu údajne štát donúti firmy viac investovať.

Ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) podľa poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO) vraj nezvláda manažment eurofondov. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz

Poslankyňa kritizovala aj efektívnosť vynaložených peňazí. Veľkú časť prostriedkov vraj dáva ministerstvo samo sebe, respektíve svojím podriadeným organizáciám. Remišová chce, aby  každý projekt nad 5 miliónov eur bol hodnotený útvarom Hodnota za peniaze (ÚHP). A to najmä preto, lebo podriadené ministerské organizácie manažujú obrovské projekty, ktorých výsledok a prínos je podľa nej nejasný.

V kritike ministerstva ďalej pokračovala útokom na postup rozdeľovania peňazí z eurofondov. Ministerstvo vraj najskôr rozdelí peniaze z eurofondov, až potom sa zamýšľa ako ich využiť. Podľa Remišovej ak chceme kvalitnejšie pracovné miesta s vyšším platom, musíme podporiť vedu a výskum. No trvá na tom, že nesmieme dávať peniaze tým, čo nič nevedia a len sa priživujú na štátnych peniazoch. Upozorňuje na hrozbu, že sa na konci rozpočtového obdobia budú opäť masívne podporovať nezmyselné a zbytočné projekty, ktoré budú len vyhadzovaním peňazí.

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová zároveň opäť žiada, aby ministerka Lubyová odstúpila tentoraz za zlé manažovanie eurofondov.

Rezort školstva hovorí o sústavných útokoch a politizácii

Ministerstvo školstva v reakcii na dnešné Remišovej slová tvrdí, že si plní všetky úlohy v oblasti nastavenia operačného rámca a vyhlasovania výziev.  “Ministerke školstva Martine Lubyovej (nominantka SNS) sa po jej nástupe podarilo v rekordne krátkom čase zadefinovať nový rámec čerpania, ktorý odsúhlasila aj Európska komisia (EK) a validoval orgán auditu. EK dokonca následne zrušila varovný list,” uviedol rezort školstva pre agentúru TASR. V operačnom programe Výskum a inovácie (OP VaI) sa doteraz podarilo vypísať výzvy za viac ako 1,7 miliardy eur v 66 výzvach. “Do konca júna ministerstvo plánuje vyhlásenie ďalších piatich výziev a národného projektu, ktoré naplnia alokáciu OP VaI (2,2 miliardy eur) na 100 percent,” tvrdí ministerstvo.

Rezort tiež  pripomenul, že pod vedením Lubyovej sa v rezorte podarilo znížiť hroziaci takzvaný dekomitment zo 70 miliónov eur na 27 miliónov. “Vlani sa rôznymi opatreniami podarilo znížiť dekomitment o 20 miliónov eur,” konštatuje ministerstvo školstva.

Ministerstvo tvrdí, že sa urobili viaceré opatrenia, ktoré umožnili zefektívniť čerpanie eurofondov. “Za pôsobenia Lubyovej sa zdvojnásobilo čerpanie eurofondov na úroveň 9,56 percenta,” uviedlo ministerstvo. Podľa nich úlohy v oblasti vedy a techniky sú nadrezortné. Ako doplnili, po zrušení pozície splnomocnenca vlády SR pre výskum a inovácie ministerka iniciovala proces auditu vedy na Slovensku, ktorý realizuje ministerstvo v spolupráci so Svetovou bankou.

Podľa Lubyovej čerpaniu eurofondov na vedu neprospievajú sústavné útoky a politizácia. “Táto atmosféra odrádza inštitúcie od podávania projektov a hodnotiteľov od účasti na procese hodnotenia, čím sa znižuje absorpčná kapacita v rámci operačného programu,” uzavrelo ministerstvo.