Politika Zahraničné

Reakcia Európskeho parlamentu na Johnsonov návrh nie je pozitívna, uviedol Verhofstadt

Reakcia Európskeho parlamentu na Johnsonov návrh nie je pozitívna, uviedol Verhofstadt. Zdroj: SITA/AP

BRUSEL – Prvá reakcia Európskeho parlamentu (EP) na ponuku britskej vlády týkajúcej sa odchodu Británie z Európskej únie nie je pozitívna. Podľa tlačovej agentúry AFP to v stredu večer uviedol belgický europoslanec Guy Verhofstadt, ktorý je koordinátorom EP pre brexit.

 

“Nie je to pozitívny návrh. Neveríme, že tento návrh predstavuje potrebné záruky, ktoré Írsko potrebuje,” vysvetlil Verhofstadt po stretnutí s hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom.

Britský premiér Boris Johnson napísal v stredu prezidentovi Európskej komisie (EK) Jeanovi-Claudovi Junckerovi, aby sa EK jeho novým plánom zaoberala a bola ochotná na “prijateľné kompromisy”, ináč hrozí scenár tvrdého brexitu, čo by podľa jeho slov predstavovalo “zlyhanie štátnického umenia”.

Johnson vo svojom pláne navrhol, aby sa vo vlani podpísanej dohode o brexite nahradila tzv. írska poistka, ktorej cieľom je zabrániť zavedeniu režimu tvrdej hranice medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko. Túto klauzulu chce nahradiť alternatívnymi colnými režimami.

Juncker, ktorý sa v tejto súvislosti telefonicky spojil s Johnsonom pripustil, že v otázke brexitu nastal určitý “pozitívny posun”, ako však dodal, zostávajú niektoré “problémové body, ktoré si vyžadujú ďalšiu prácu v nadchádzajúcich dňoch”.

Týždenník Politico, ktorý oslovil viacero európskych diplomatov z ostatných 27 členských krajín EÚ upozornil, že podľa ich názoru Johnsonov návrh nie je určený ani tak pre Brusel a Junckera ako pre domácich britských voličov.