Politika Spoločnosť Top Zahraničné

Rakúsky premiér ostro kritizoval migračnú politiku EÚ. “Viac mŕtvych, ako kedykoľvek predtým”

Sebastian Kurz kritizoval európskych politikov. (TASR/AP)

BRATISLAVA – Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz poskytol rozhovor nemeckému Sternu. Žiada v ňom európskych politikov o viac optizmu a zároveň ich kritizuje za migračnú politiku otvoreného náručia z roku 2015. 

 

“Nepodceňujem výzvy v Európe, niekedy sú naozaj závažné. Najmä v otázke migrácie sa Európa v roku 2015 vydala zlou cestou,” povedal rakúsky kancelár Kurz v rozhovore pre nemecký Stern. Európa zažíva podľa neho obdobie plné výziev. “Ale ja si myslím, že potrebuje viac optimizmu. Existuje príliš veľa politikov, ktorí šíria katastrofické scenáre, ktorí minimálne raz za mesiac tvrdia, že prišiel definitívny koniec Európskej únie (EÚ)”, dodal šéf vlády Rakúska, ktoré v súčasnosti stojí v čele predsedníctva Rady EÚ.

Kurz, ktorý vedie koaličnú vládu s pravicovo-konzervatívnou FPÖ, verí, že Európa všetky ťažkosti zvládne. “Sme schopní dostať pod kontrolu migračné vlny, vysporiadať sa s brexitom a podarí sa nám tiež dokázať, aby EÚ opäť získala silu, keď to budeme všetci chcieť,” vysvetlil mladý politik v rozhovore.

Kritika migračnej politiky

Kritiku svojej reštriktívnej migračnej politiky odbil ráznymi slovami: “Mnohí verili, že politika otvorených hraníc je humánna. V skutočnosti priniesla toľko mŕtvych, ako nikdy predtým. Odkedy bojujeme s prevádzačmi, počet mŕtvych klesol.”

O Globálnom pakte OSN o migrácii, ku ktorému sa Rakúsko nepripojilo, povedal: “To sú veci, o ktorých sa v médiách intenzívne diskutuje, ale pre ľudí nemajú žiadne dôsledky. Kvôli paktu nebude v Európe ani o jedného migranta menej ani viac.”