Politika Zahraničné

Rakúsky parlament vyslovil nedôveru vláde kancelára Kurza

VIEDEŇ – Rakúsky parlament vyslovil v pondelok nedôveru vláde kancelára Sebastiana Kurza z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), čím ju zbavil funkcie. Poslanci tak urobili na mimoriadnom zasadnutí dolnej komory parlamentu.

Hlasovanie v Národnej rade sa konalo po škandále okolo korupčného videa, ktorý viedol k rozpadu vládnej koalície ÖVP s krajne pravicovou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ). Hlavná opozičná Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) podala návrh na vyslovenie nedôvery celej vláde, nielen kancelárovi Kurzovi. Za návrh hlasovali aj poslanci FPÖ a ľavicovej strany Jetzt, čím bola dosiahnutá väčšina. Proti hlasovali ÖVP a liberálna strana NEOS, informovala agentúra APA. Išlo o prvé úspešné hlasovanie o návrhu na vyslovenie nedôvery v rakúskych dejinách, píše agentúra DPA.

Parlamentné strany na mimoriadnom zasadnutí predložili aj návrh na skrátenie volebného obdobia a vypísanie predčasných volieb na september tohto roka. Návrh teraz posúdi príslušný ústavný výbor a hlasovať sa o ňom bude o dva týždne. Presný termín nových volieb nie je zatiaľ známy. Obvykle ho stanovuje vláda v spolupráci s Hlavným výborom Národnej rady. Kurz vo svojom prejave v parlamente povedal, že nerozumie, prečo sa návrh na vyslovenie nedôvery rozšíril na celú vládu a netýka sa len jeho osoby, napísal denník Der Kurier. Kurz sa bránil tým, že minulý utorok ho prezident poveril zostavením úradníckej vlády zloženej z odborníkov, čo sa mu podarilo podľa jeho slov dosiahnuť v priebehu 24 hodín.

SPÖ tesne pred začatím zasadnutia zverejnila na Twitteri 17 dôvodov, prečo sa rozhodla predložiť tento návrh. Dôvodom sú okrem iného oslabovanie občianskej spoločnosti, útoky na demokraciu či poškodzovanie pozície sociálneho štátu. “Kurzovi nikdy nešlo o skutočné riešenie problémov,” uviedli predstavitelia SPÖ. Hlasovanie o vyslovení nedôvery Kurzovej vláde sa konalo po škandále s korupčným videom okolo bývalého vicekancelára a šéfa FPÖ Heinza-Christiana Stracheho, ktorý viedol k rozpadu vládnej koalície ÖVP a FPÖ.

Na nahrávke tajne zhotovenej v roku 2017 na ostrove Ibiza, ktorú zverejnili nemecké médiá, Strache diskutuje o možných nelegálnych daroch pre FPÖ a údajnej príbuznej istého ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak jeho strane pomôže k úspechu vo vtedajších rakúskych voľbách. Viedenská prokuratúra začala v pondelok v súvislosti s korupčným videom vyšetrovanie.