Politika Spoločnosť Zahraničné

Rakúsko sa nepripojí k migračnému paktu OSN, Maďari a Poliaci zvažujú to isté

Sebastian Kurz, Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

VIEDEŇ- Rakúsko sa nepripojí ku globálnemu migračnému paktu OSN, ktorý bude prijatý 10. a 11. decembra na konferencii v marockom meste Marrákeš. Príslušné rozhodnutie prijala spolková vláda na svojom stredajšom rokovaní, informovala agentúra APA.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz a vicekancelár Heinz-Christian Strache pred zasadnutím kabinetu tento krok zdôvodnili tým, že majú k obsahu nezáväzného dokumentu s oficiálnym názvom Globálna dohoda o bezpečnej, riadenej a regulovanej migrácii zásadné výhrady.

Pakt podľa nich nie je vhodný na riešenie problémov s migráciou, ohrozuje suverenitu Rakúska v migračnej politike a stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou.

Rakúsko preto do Maroka nevyšle svojho zástupcu a na zasadaní Valného zhromaždenia OSN v septembri 2019 sa zdrží hlasovania.

Na prijatí migračného paktu sa 193 členských štátov OSN dohodlo v septembri 2016. Práce na jeho texte sa začali v apríli 2017. Cieľom 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov.

Zdôrazňuje sa v ňom nedotknuteľnosť suverenity jednotlivých krajín a ich právo na vlastnú podobu migračnej politiky.

Migračný pakt nepodpíše ani Maďarsko. Rovnaký krok zvažuje aj Poľsko. USA sa na základe rozhodnutia prezidenta Donalda Trumpa na tvorbe tohto dokumentu vôbec nezúčastnili.