Top Zahraničné

Rakúska ministerka vnútra nalieha na hraničné kontroly: Načo čakáme?

VIEDEŇ – Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová dôrazne presadzuje, aby Rakúsko rovnako ako Nemecko zaviedlo hraničné kontroly, informovala dnes agentúra APA.

“Nemyslím si, že si môžeme dovoliť s tým čakať do návštevy v Berlíne,” uviedla ministerka v dnešnom tlačovom vyhlásení v súvislosti so stretnutím vládnych špičiek z Viedne a Berlína, plánovaným v nemeckej metropole na utorok.

Miklová-Leitnerová zdôraznila, že už v nedeľu odporučila vykonávať kontroly na hraniciach v súlade s Nemeckom. Na to je však potrebné spoločné rozhodnutie rakúskej spolkovej vlády, adresovala predstaviteľka rakúskych ľudovcov výzvu koaličným sociálnym demokratom.

Nemecko zaviedlo kontroly, aby vyslalo signál, uviedla Miklová-Leitnerová. “Nemôžeme sa len prizerať. Na čo čakáme?” uviedla s tým, že tak ako doteraz to už nemôže pokračovať.

Polícia je pripravená – a, prirodzene, potrebuje podporu aj v podobe pomocného nasadenia armády. “Predovšetkým však na to teraz potrebuje pokyn na ‘štart’ od spolkovej vlády. Je najvyšší čas,” odkázala ministerka kancelárovi Wernerovi Faymannovi.