Domáce GPlus Koronavírus Spoločnosť Top

Viete, ako si vyrobiť účinnú dezinfekciu? Stačia na to ingrediencie, ktoré máte doma

Zdroj: TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA – Slováci v súvislosti s koronavírusom v súčasnosti nič nepodceňujú a snažia sa čo najviac zabrániť šíreniu nákazy. Ochranné pomôcky, ktoré sú potrebné, sú však v lekárňach beznádejné vypredané. Rovnaká situácia je aj s dezinfekčnými prostriedkami. Slováci tak vo veľkom  šijú rúška. Viete ale, ako si podomácky vyrobiť potrebnú dezinfekciu? Je to jednoduché a stačí na to kvalitný alkohol, voda, esencia či gél z aloe vera. Glob.sk prináša návod, ako si dezinfekciu vyrobiť z produktov, ktoré má doma každá rodina. 

 

Dezinfekcia je v súčasnosti nedostatkový tovar. Nedostať ju v lekárňach, drogériách, proste nikde. K tomu, aby ste ju mali, však stačí skutočne málo.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by základ dezinfekcie mal tvoriť alkohol, ktorý má v sebe aspoň 60 percent etanolu. A práve takýto alkohol má každá dobrá gazdinka doma – ide o Alpu, použiť sa dá aj vodka. Tú by mal mať doma zase každý dobrý hostiteľ. K tomu treba ešte gél aloe vea (výhodu majú tí, ktorú si túto výnimočnú rastlinku pestujú). Ak by sme počítali na hrnčeky, tak 2/3 hrnčeka bude tvoriť alkohol a zvyšok (1/3) gél aloe vera. Následne už stačí podľa potreby pridať nejaký esenciálny olej. Postačí zhruba 10 kvapiek. Všetko dobre premiešajte a následne prelejte do fľašky alebo dávkovača.

Odporúčanie na výrobu dezinfekčného gélu vydala aj samotná Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Podľa ich slov treba k výrobe dezinfekcie 96-percentný etanol (dostupný v lekárňach), 3-percentný peroxid vodíka, rastlinný glycerín a prevarenú vodu. Na výrobu treba 240 mililitrov alkoholu, polievkovú lyžicu peroxidu vodíka, čajovú lyžičku glycerínu a 85 mililitrov prevarenej vody. Všetko zmiešate dokopy v poradí, v akom o nich píšeme a následne prelejete do nádobky. Tento postup je možný urobiť aj bez peroxidu vodíka. Vtedy sa použije 50 ml lekárenského liehu, teda vysokopercentného alkoholu etanolu (96 %) dostupného v lekárni, 10-20 kvapiek vybraného éterického oleja, 15 ml glycerínu (98 %) pre lepšiu konzistenciu a ošetrenie pokožky, ktorý je dostupný v lekárni a 10-20 ml prevarenej vody.

Ďalšie účinné návody

Vyrobiť si viete aj rozprašovač s dezifenkciou. Do nádobky nalejte biely alkohol s obsahom alkoholu min. 50 % – napríklad vodku. Účinnou alternatívou je aj 8 % kvasný liehový ocot, silnejšou naopak 100 % lieh. Do základu pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja a rovnako aj čajovníkového oleja. Esenciálne oleje spĺňajú v tejto domácej dezinfekcii na ruky antibakteriálnu zložku. Všetko následne dobre premiešajte.

Okrem toho však môžete využiť aj obyčajný 60-percentný alkohol, do ktorého nemusíte nič primiešavať. Použiť sa dá aj konzumný lieh. Mimoriadne účinné proti rôznym baktériám a vírusom je aj koloidné striebro. To sa rovnako dá použiť ako dezinfekcia. Bežne je dostať v lekárni. Koloidné striebro má silné antibakteriálne a antiseptické účinky. Sú to vlastne len rozptýlené mikročastice striebra v destilovanej vode. Tieto častice sú ešte menšie ako veľkosť vírusov a baktérií. Dokážu teda do nich vniknúť a zničiť ich. Mikročastice striebra preniknú do nepriateľských patogénov (vírusov, baktérií, plesní…) a začnú rozkladať ich enzýmy, bez ktorých nemôžu byť. K likvidácii patogénov dochádza počas niekoľkých minút. Jeho využitie je tak veľmi rozsiahle.