Domáce Top

Sekol sa? Za toto žiadajú od Beblavého ospravedlnenie

BRATISLAVA – Správna a Dozorná rada Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) žiadajú od poslanca parlamentu Miroslava Beblavého (nezaradený) verejné ospravedlnenie za vyjadrenia z 30. marca tohto roka. Vyplýva to z mimoriadneho zasadnutia orgánov ÚDZS, ktoré sa uskutočnilo 7. apríla.

Nezaradený poslanec prezentoval čiernu listinu, zoznam 93 osôb, ktoré zlyhali pri spravovaní verejných financií. Opozičný zákonodarca vyzve ministrov v interpeláciách, aby ľudí z čiernej listiny odvolali z verejných funkcií a nevymenovali ich do žiadnej riadiacej funkcie. Najviac zlyhaní pri kauzách eviduje Beblavý v rezorte zdravotníctva, 34 mien v zozname je práve z tohto rezortu.

Do zoznamu opozičný poslanec zaradil aj predstavenstvo a dozornú radu, respektíve správnu radu Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Podľa Beblavého poberajú nemalé odmeny za to, že by mali riadiť a kontrolovať činnosť týchto inštitúcií, pri akejkoľvek kauze “sa však nikto z nich nikdy neozval”.

Ako sa píše v stanovisku z pondelka, Správna a Dozorná rada ÚDZS zhodnotili svoje doterajšie pôsobenie a konštatujú, že vždy konali nezávisle a nestranne od štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a ďalších právnických a fyzických osôb, výhradne v rámci kompetencií určených zákonnými predpismi a v súlade s etickými pravidlami.

Neopodstatnené osočovanie svojich členov považujú za vážny zásah do ich odbornej a občianskej bezúhonnosti. Ako reagoval na svojom profile na sociálnej sieti Beblavý, zvolaním mimoriadneho zasadnutia Správnej a Dozornej rady úrad dokázal, že spomínaná výzva na odvolanie bola na mieste. Zároveň vyčíta ÚDZS, že mimoriadne zasadnutia nezvolal pri kauzách v minulosti. “Byť vysokým štátnym funkcionárom nie je ľudské právo. A obzvlášť nie pre tých, ktorí ho nevyužili na hájenie verejného záujmu,” napísal poslanec.