Politika Zahraničné

Putinovi dôveruje 35 percent Rusov, väčšiu podporu majú Šojgu a Lavrov

Vladimirovi Putinovi dôveruje 35 percent Rusov. Zdroj: SITA / AP

MOSKVA – Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi dôveruje 35 percent občanov Ruska. V porovnaní s vlaňajším septembrom sa jeho podpora znížila o štyri percentuálne body, ale od novembra 2017 až o 24 percentuálnych bodov (z 59 percent).

 

Vyplýva to z prieskumu, ktorý v januári vykonalo Analytické centrum Jurija Levadu, známe ako Centrum Levada. Jeho výsledky uverejnil denník Vedomosti.

Rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) vo svojom spravodajstve v súvislosti s výsledkami prieskumu konštatovala, že v priebehu dvoch rokov dôvera Putinovi klesla takmer dvojnásobne.

Riaditeľ Centra Levada Lev Gudkov vysvetlil pokles dôvery Putinovi tým, že Rusov “dráždi” a “sú z neho unavení”.

Sociológ sa domnieva, že verejné prejavy ruského lídra a jeho nové zaujatie pre sociálnu oblasť majú na voličov len krátkodobý účinok.

Gudkov však poznamenal, že z viacerých prieskumov verejnej mienky vychádza, že Putinovo pôsobenie vo funkcii prezidenta naďalej schvaľuje 60-70 percent respondentov.

Z prieskumu Centra Levada vyplýva, že dôvera ministrom obrany a zahraničných vecí Sergejovi Šojguovi a Sergejovi Lavrovovi v januári v porovnaní s uplynulými mesiacmi stúpla. Podľa Centra Levada to súvisí s udalosťami v medzinárodnej politike, ku ktorým došlo v januári – vrátane nárastu napätia medzi USA a Iránom.

Podľa prieskumu sociológov sa v prípade Šojgua miera dôvery od septembra 2019 zvýšila z 13 na 19 percent; v prípade šéfa diplomacie zo 14 na 17 percent.

Centrum Levada prvýkrát meralo aj rating nového predsedu ruskej vlády Michaila Mišustina: dôverujú mu iba tri percentá respondentov a štyri percentá mu neveria.

Úroveň dôvery v bývalého predsedu ruskej vlády Dmitrija Medvedeva sa podľa prieskumu znížila z deviatich na päť percent.

RFE/RL vo svojom spravodajstve pripomenula, že vlani v máji Celoruské centrum na prieskum verejnej mienky (VCIOM) na základe odpovedí svojich respondentov zaznamenalo historický pokles miery dôvery v prezidenta Putina – 31,7 percenta. Následne  sociológovia začali robiť prieskumy inou metodikou, ale aj podľa ich výsledkov dôvera v Putina klesla.