Ostatné Zahraničné

Putin uvítal prímerie na východe Ukrajiny

MOSKVA- Ruský prezident Vladimir Putin počas dnešnej návštevy Krymu označil za chvályhodné ukončenie bojov na východe Ukrajiny.

Podľa agentúry Reuters ruský líder zmenil tón predchádzajúcich vyjadrení v porovnaní s obvineniami z porušovania prímeria smerovanými na adresu Ukrajiny v minulosti. Až donedávna Putin opakovane kritizoval Ukrajinu za to, že dosiaľ neimplementovala v bieloruskom Minsku vo februári dohodnuté prímerie. Podľa Putina povzbudzujúce a hlavná vec je ukončenie ostreľovania Donbasu. “Domnievam sa, že toto je dnes najväčší úspech,” povedal ruský prezident pri prehliadke krymského mesta Chersonézos.

Putin absolvoval dnes ďalšiu návštevu ukrajinského polostrova Krym, vlani anektovaného v rozpore s medzinárodným právom Ruskou federáciou. Spoločnosť mu robil jeho starý priateľ a bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi. Obnovené prímerie na východe Ukrajiny sa darí udržiavať už vyše 10 dní, oznámil dnes generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Lamberto Zannier.

Napriek vo februári podpísanému prímeriu pokračovali obe strany konfliktu – ukrajinské vládne sily i proruskí separatisti – v sporadických bojoch. Ku skutočnému zloženiu zbraní došlo až po nanovo oznámenom prímerí od 1. septembra – teda začiatku školského roka. Zannier povedal, že sa aktuálne vrátil z miest Mariupol a Šyrokyne, ktoré boli donedávna strediskami bojov, a situácia v nich je pokojná. “Takže prímerie sa momentálne dodržuje viac ako 10 dní a to je dobrá správa, pretože to teraz otvára priestor na posun na politickej úrovni,” dodal Zannier, ktorého citovala agentúra AP. Toto podľa neho poskytuje priestor pozorovateľom OBSE pôsobiacim na východe Ukrajiny, aby rozšírili svoje aktivity.