Zahraničné Spoločnosť Top

Putin stráca kontrolu nad tajnými službami. Dôkazom má byť zatknutý novinár

Vladimir Putin stráca kontrolu nad tajnými službami. Zdroj: SITA/AP

MOSKVA/BRATISLAVA – Zatknutie ruského novinára Ivana Golunova vyvolalo po celom svete vlnu solidarity. Polícia ho zadržala a obvinila z predaja drog. Podľa mnohých bol však celý prípad vyfabrikovaný. A čo viac, je podozrenie, že sa tak stalo bez vedomia Kremľa a jeho šéfa Vladimira Putina.

 

Aktualizované 17:05 Ruského investigatívneho novinára Ivana Golunova zbavili obvinení z pokusu o obchodovanie s “veľkým množstvom” nelegálnych drog. Podľa agentúry TASS to oznámil v utorok ruský minister vnútra Vladimir Kolokoľcev. (TASR)

 

V Rusku sa odohralo čosi doteraz nevídané. Tri najväčšie tamojšie denníky – Kommersant, Vedomosti a RBK vyšli v pondelok s identickými titulnými stranami. Dominoval im slogan: “My sme Ivan Golunov”.  Mali na mysli investigatívneho novinára, ktorý pracoval pre v Lotyšsku sídliace exilové médium Meduza. Golunov sa vo svojich článkoch zaoberal najmä korupciou v Rusku.

Zatkli ho minulý štvrtok v centre Moskvy, keď sa práve chystal na stretnutie so svojím informátorom. Údajne mal mať pri sebe takmer štyri gramy “párty drogy” mefedrón. Viac ako 12 hodín mu nebol umožnený kontakt s advokátom. Až 24 hodín nemohol vo väzbe jesť ani spať. Policajti ho mali dokonca zbiť.

Medzitým mali vyšetrovatelia neobmedzený prístup do Golunovho bytu. Mali tam nájsť drogové laboratórium. Preto novinára obvinili z “prípravy na obchod s drogami”.  V Rusku za tento delikt hrozí až 20 rokov väzenia. Golunov na súde plakal, keď mu jeho šéfka Galina Timčenková sľúbila, že urobí všetko pre to, aby ho prepustili. Pricestovala kvôli tomu z Rigy. 

Golunov a jeho redakcia okamžite vyhlásili, že drogy mu podsunuli. V Rusku je to “obľúbený” nástroj na odstránenie nepohodlných osôb z očí verejnosti. Presne taký istý názor mali aj stovky demonštrantov, ktorí sa postavili na stranu obvineného novinára.

Najprv protestovali pred sídlom ministerstva vnútra, neskôr pred súdom, ktorý mal nariadiť Golunovu vyšetrovaciu väzbu.  Na prekvapenie mnohých napokon rozhodol o domácom väzení. 

Jeho podporovatelia to oslavovali ako čiastočný úspech ich verejného tlaku. Moskva po zatknutí Golunova naozaj zažila dovtedy nevídanú vlnu solidarity. Viaceré médiá na protest vydávali jeho články.

Ivan Golunov sa na súde rozplakal. Zdroj: SITA/AP

Je za prenasledovaním Golunova Kremeľ?

Čo bolo ale skutočnou príčinou prenasledovania Golunova? Má s tým niečo spoločné Kremeľ? Zatiaľ dostupné informácie ponúkajú skôr iný záver.  Tento prípad skôr naznačuje, že Putin stráca kontrolu nad svojím bezpečnostným aparátom.

Zatiaľ, čo sa venuje najmä zahraničnej politike, bezpečnostné zložky necháva takmer bez kontroly.  Existujú náznaky, že nie najvyššie vládne kruhy, ale osoby zo strednej úrovne riadenia spravodajských služieb sú zapletené do najnovšieho prípadu. Sledujú tým vlastné záujmy.

Korupcia na najvyšších miestach Moskvy

Ako investigatívec sa Golunov zaoberal ruskou aktivitou v sýrskej vojne a údajným Putinovým obrovským tajným majetkom. Venoval sa však aj korupcii a zlému hospodáreniu v ruskej metropole. Analyzoval machinácie a korupciu v moskovskej pohrebnej službe a u správcov mestských cintorínov.

Naposledy spracovával tému z prostredia pohrebníctva a podľa jeho redakcie dostával viac ako rok vyhrážky.  Golunov sám má podozrenie, že práve kvôli tomu ho zatkli. Meduza zatiaľ neprezradila, čo presne bolo predmetom Golunovej poslednej práce. Redakcia len oznámila, že ju dokončí s pomocou ďalších médií.

Protestujúca drží v rukách papier s nápisom: “Slobodu Ivanovi Golunovi”. Zdroj: SITA/AP

Podozriví sú zamestnanci FSB

Investigatívne médium Projekt však s odvolaním sa na zdroje z redakcie Meduzy tvrdí, že v plánovaný článok by sa mal týkať dvoch vysokopostavených dôstojníkov Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorí patria k štábu prislúchajúcemu k Moskve. 

Podľa týchto informácií majú obchodné záujmy v skorumpovanom moskovskom pohrebníckom biznise, v rámci ktorého musia pozostalí zaplatiť za pohreb úplatok vo výške niekoľkých tisíc eur. Zapletenie zamestnancov FSB do obchodov v pohrebníctve potvrdili pre Projekt aj zdroje z moskovského mocenského aparátu.

Vyzerá to tak, že práve títo zamestnanci organizácie, ktorú v minulosti viedol aj sám Putin, stoja za prípadom novinára Golunova. Je možné, že oni chceli umlčať nepohodlnú osobu, ktorá nie je nebezpečná pre štát, ale pre ich nelegálne príjmy.

Lenže sa prerátali. Neočakávali takú veľkú vlnu solidarity. Prípad Golunova zatienil aj Putinove ekonomické fórum v Petrohrade. Podľa analýz bolo v sobotu na sociálnych sieťach citované slovo Golunov častejšie, ako meno ruského prezidenta. O prípade a protestoch dokonca informovali aj štátne médiá. 

FSB je dávnejšie považovaná za zdiskreditovanú organizáciu, ktorej členovia využívajú svoju moc a vplyv na políciu a súdy vo svoj vlastný prospech.

Galéria
Redakcia Meduzy tvrdí, že obvinenia proti Ivanovi Golunovi sú vykonštruované. Zdroj: SITA/AP
Ivana Golunova obvinili z prípravy predaja drog. Zdroj: SITA/AP
Ivana Golunova napokon súd prepustil z väzby. Zdroj: SITA/AP
Ivan Golunov sa na súde rozplakal. Zdroj: SITA/AP
Protestujúca drží v rukách papier s nápisom: “Slobodu Ivanovi Golunovi”. Zdroj: SITA/AP
Protestujúca pred budovou ministerstva vnútra. Zdroj: SITA/AP
Ivana Golunova eskortujú do moskovskej nemocnice. Zdroj: SITA/AP
navigate_before
navigate_next