Politika Zahraničné

Putin s Erdoganom otvorili leteckú prehliadku MAKS 2019

Na prehliadke sa predstavil aj Suchoi Superjet 100. Zdroj: SITA/AP

MOSKVA – Úzke vzťahy svojich krajín vyzdvihli v utorok ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan, keď na Letisku Žukovskij spoločne otvorili veľkú leteckú šou MAKS. Informuje o tom agentúra AP.

 

Erdogan bol Putinovým čestným hosťom na slávnostnom otvorení tohto podujatia a dokonca mal umožnené nahliadnuť do vnútra kokpitu najnovšieho ruského stíhacieho lietadla Suchoj Su-57, ktoré na tejto prehliadke po prvý raz oficiálne predstavili.

Vojenské vzťahy Turecka s Ruskom sú predmetom znepokojenia zo strany Severoatlantickej aliancie (NATO) a zvlášť USA po tom, ako Ankara zrealizovala nákup ruských raketových obranných systémov S-400.

Spojené štáty tvrdia, že tento arzenál je nekompatibilný s NATO a predstavuje hrozbu pre americký program viacúčelových stíhacích lietadiel Lockheed Martin F-35 Lightning II. Washington preto zrušil účasť Turecka na tomto výcvikovom programe a zároveň pohrozil uvalením sankcií na Ankaru.

Medzinárodná prehliadka MAKS 2019 sa koná od 27. augusta do 1. septembra. Jej organizátormi sú ruské ministerstvo priemyslu a obchodu a spoločnosť Rostec, píše agentúra TASS. Na podujatí sa zúčastňuje dovedna 827 spoločností z 33 krajín; zahraničných firiem je 184.