Zahraničné Top

Putin rozhodol, že archeologické nálezisko na Kryme bude spravovať Moskva

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin dnes vydal nariadenie o zaradení najväčšieho archeologického náleziska na Krymskom polostrove pod kontrolu federálnych úradov. Predchádzali tomu spory ohľadom vymenovania riaditeľa komplexu Chersónesos Taurský, ktorý Putin nedávno označil za najposvätnejší duchovný symbol krajiny.

Na základe Putinovho rozhodnutia sa “Národné archeologické chránené územie Chersónesos Taurský dostalo na zoznam mimoriadne významných objektov kultúrneho dedičstva národov Ruskej federácie”. Príslušné dokumenty musí gubernátor mesta Sevastopol odovzdal federálnym úradom do 1. septembra tohto roku.

Putinovmu rozhodnutiu predchádzalo vymenovanie nového riaditeľa archeologického múzea, ktorým sa mal stať duchovný Sergej Chaľuta. Proti jeho vymenovaniu však protestovali zamestnanci muzeálneho komplexu, ktorí oponovali, že vymenovaný nemá na výkon funkcie ani dostatočné vzdelanie ani skúsenosti.

Gubernátor Sergej Meňajlo svoje kádrové rozhodnutie bránil tvrdením, že má naň súhlas z Moskvy, čo však ruské ministerstvo kultúry rozhodne poprelo s tým, že kádrová politika je výlučne v kompetencii zriaďovateľa.

Kritikom Meňajlovho rozhodnutia je aj Putinov poradca pre kultúru Vladimir Tolstoj, potomok spisovateľa Leva Tolstého, ktorý vyhlásil, že riaditeľom múzea by mal byť profesionál. Pre agentúru Interfax Tolstoj ďalej povedal, že po Putinovom dnes oznámenom rozhodnutí nového riaditeľa krymského múzea vymenuje ministerstvo kultúry, pod ktorého správu celý areál odteraz patrí.

Antické mesto Chersónesos sa rozprestieralo neďaleko súčasného Sevastopola – najdôležitejšieho prístavu na Krymskom polostrove, ktorý vlani Rusko anektovalo a jeho územie vyhlásilo za jeden zo subjektov Ruskej federácie.

Vykopávky v Chersónese, ktorý je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, sa začali v roku 1827. Mesto pred asi 2500 rokmi založili Gréci. Neskôr sa stalo súčasťou Byzantskej ríše. Pre dejiny Ruska je dôležité tým, že v roku 988 tam prijal krst vládca vtedajšej Kyjevskej Rusi, knieža Vladimír, čím sa začalo šírenie kresťanstva na Rusi. Dôležitosť tohto mesta pre dejiny Ruska a pravoslávnej cirkvi nedávno Putin prirovnal k významu Chrámovej hory v Jeruzaleme pre židov a moslimov.