Domáce Politika

Putin privítal Pellegriniho v Petrohrade. Riešili aj kritizovaný zákon

PETROHRAD/BRATISLAVA  – Ruský prezident Vladimir Putin a predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) sa vo štvrtok stretli v Konstantinovskom paláci v Petrohrade. 

 

Oficiálna návšteva Ruskej federácie sa uskutočňuje na pozvanie ruského premiéra Dmitrija Medvedeva mesiac po tom, ako americký prezident Donald Trump prijal premiéra Pellegriniho a slovenskú delegáciu v Bielom dome.

Rovnako aj pred týmto stretnutím mal premiér veľký rešpekt. “Veľmi si to vážim. Myslím si, že si to vážime všetci na Slovensku, že sa nám dostala v priebehu mesiaca možnosť rokovať na najvyššej úrovni s najvyššími predstaviteľmi politického života vo svete,” zdôraznil. Podľa vlastných slov to vníma ako úspech slovenskej diplomacie a potvrdenie toho, že Slovenská republika je rešpektovanou krajinou, s ktorou chcú hovoriť aj predstavitelia najväčších mocností sveta.

Rokovali v materinskom jazyku

Predstavitelia oboch krajín majú rokovať každý v materinskom jazyku s tlmočením. “Možno na úvod tak, aby to bolo spisovné a správne s primeraným prízvukom, sa… prihovorím v ruštine, ale potom, samozrejme, z úcty k jazyku budeme pokračovať v rodnom jazyku a použijeme tlmočníkov,” uviedol premiér.

Lídri by mali hovoriť o tranzite plynu vzhľadom na výstavbu plynovodu Nord Stream 2, o dodávkach ruskej ropy, taktiež v súvislosti s jej nedávnym znečistením, ale aj o palive pre slovenské jadrové zariadenia.

Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin , tretí zľava predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini a druhý zľava minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, štvrtý zľava minister hospodárstva SR Peter Žiga počas stretnutia v Konstantinovskom paláci v Petrohrade vo štvrtok 6. júna 2019. Zdroj: TASR – Michal Svítok

Premiér má záujem iniciovať rozhovor aj o nedávno medializovanom návrhu zákona o udelení štatútu veterána príslušníkom ozbrojených síl Sovietskeho zväzu, vyslaných v auguste 1968 do Československa v rámci invázie vojsk Varšavskej zmluvy. Pellegrini aj rezort diplomacie tento návrh kritizovali už po jeho minulotýždňovom prijatí na diskusii za okrúhlym stolom, ktorú organizovala frakcia komunistov v ruskom parlamente.

Predstavitelia riešili otázky plynu

Predstavitelia by sa mohli dotknúť i otázky skladovania plynu, Krymu či sankcií. “Pokiaľ by došlo k otvoreniu tejto otázky, ja len potvrdím, že Slovenská republika zotrváva na spoločnej pozícii EÚ, a počas rokovania sa SR a ani ja ako osoba nijakým spôsobom neodkloním od jednotnej pozície EÚ,” uviedol premiér pre slovenských novinárov v súvislosti so sankciami, ktoré EÚ postupne zavádza proti Rusku od marca 2014 ako reakciu na anexiu Krymu.

Na rokovaní s ruským prezidentom by sa za slovenskú stranu mali zúčastniť okrem Pellegriniho aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD), slovenský veľvyslanec v Moskve Peter Priputen či poradca premiéra pre zahraničnú politiku Peter Kmec. Na ruskej strane by mal byť prítomný minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, prezidentov hovorca Dmitrij Peskov, minister priemyslu a obchodu Denis Manturov, poradca prezidenta pre zahraničné vzťahy Jurij Ušakov, ale aj minister energetiky Alexandr Novak.

Výmena darov prebehne podľa premiéra protokolárne. Ide o štandardné predmety, ktoré reprezentujú slovenské umenie, ako sú slovenský krištáľ a folklór. Bližšie však nechcel zatiaľ špecifikovať. Informovať o nich bude až po ich odovzdaní.