Politika Zahraničné

Putin chce do ústavy zakotviť zákaz sobášov homosexuálnych párov

Vladimir Putin - Zdroj: SITA/Evgenia Novozhenina/Pool Photo via AP

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin chce zakotviť do ústavy krajiny zákaz sobášov pre homosexuálne páry. Informovali o tom v pondelok tamojšie štátne médiá, ktoré citovala tlačová agentúra DPA.

Putinov návrh na novelizáciu ústavy hovorí o tom, že manželstvo je zväzok “muža a ženy”, uviedol podpredseda dolnej komory ruského parlamentu Piotr Tolstoj. “Som rád, že túto úpravu iniciovala hlava štátu,” uviedol. Ďalšou navrhovanou zmenou ústavy je zmienka o viere a Bohu, doplnil predseda dolnej snemovne Viačeslav Volodin.

Verejná propagácia homosexuality je v Rusku trestná na základe federálneho zákona, ktorý Putin podpísal v roku 2013. Putin vo februári prisľúbil, že pokiaľ bude prezidentom, Rusko sobáše párov rovnakého pohlavia nezlegalizuje. “Pokiaľ budem prezidentom, k tomuto nedôjde,” uviedol Putin na stretnutí, kde sa diskutovalo o možných úpravách ústavy.

Putin (67) je pri moci ako prezident alebo premiér už dve desaťročia, pričom jeho súčasný prezidentský mandát vyprší v roku 2024. Je najdlhšie slúžiacim ruským alebo sovietskym lídrom od čias Josifa Stalina. Niektoré zo zvažovaných úprav by mohli Putinovi umožniť zachovať si úradnú moc aj po tomto termíne – ako premiérovi s rozšírenými právomocami, doživotnému senátorovi alebo hlave poradnej Štátnej rady.