Domáce Politika

Prvoradá je bezpečnosť našich vojakov. Úvahy o ich stiahnutí sú na mieste, reagujú politici

Ozbrojené sily SR. Zdroj: SITA/MO SR

BRATISLAVA – Na prvom mieste je určite bezpečnosť príslušníkov našej armády v Iraku, ale nemali by sme pozabudnúť na mechanizmus, na základe ktorého sa v NATO prijímajú strategické rozhodnutia. V reakcii na súčasnú situáciu na Blízkom východe to vyhlásila vládna strana Most-Híd.

V stanovisku, ktoré zaslala hovorkyňa strany Klára Magdeme, zdôraznila, že ani vo vypätých situáciách by nemali byť rozhodnutia prijímané individuálne, bez ich prerokovania so spojencami Slovenska. Expert koalície PS/Spolu na bezpečnosť a obrannú politiku Pavel Macko si myslí, že úvahy o stiahnutí našich vojakov sú na mieste.

„Vnímať aktuálnu situáciu na Blízkom východe ako priestor pre predvolebné mediálne prestrelky, ktorými sme boli svedkami, je nešťastné. Neponúkajú riešenie, vyvolávajú napätie a spochybňujú dôveryhodnosť Slovenska. Ako to uviedol štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák (nominant Most-Híd|), naše aktivity v Iraku majú medzi spojencami veľmi dobrú odozvu a prispievajú k našej spojeneckej dôveryhodnosti a dobrému menu Slovenska vo všeobecnosti,“ zdôraznila Magdeme.

Ondrejcsák vo svojom dnešnom statuse na sociálnej sieti napísal, že unáhlené, jednostranné kroky či vyhlásenia môžu byť jedine škodlivé. Zahraničná a bezpečnostná politika by mali byť podľa štátneho tajomníka robené racionálne, bez hystérie, bez zneužitia na vnútropolitický boj. Predseda Národnej rady SR (NR SR) Andrej Danko (SNS) naopak vyzýva premiéra k rýchlym a razantným krokom.

Predseda vlády SR sa dnes v tejto súvislosti v Banskej Bystrici stretol s ministrom obrany SR, náčelníkom generálneho štábu a riaditeľom vojenského obranného spravodajstva. Premiér médiám po rokovaní povedal, že vládny špeciál nemôže odletieť po siedmich slovenských vojakov slúžiacich na misii v Iraku. Dodal, že títo vojaci nie sú na letisku v Bagdade a ich individuálny presun zo základne by nebol technicky možný. O individuálnom presune svojich vojakov podľa premiéra neuvažuje ani Česká republika a Maďarsko. Ako povedal minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS), pristátie lietadla SR v Iraku nie je v súčasnosti možné. Zároveň ubezpečil, že všetci vojaci sú v poriadku.

Podľa experta koalície PS/Spolu na bezpečnosť a obrannú politiku Pavla Macka sú úvahy o stiahnutí našich vojakov na mieste. „Kompetentní konať sú vláda a ministerstvo obrany. Rozhodnutie by malo byť prijaté po dôkladnom zvážení všetkých možností, v koordinácii so spojencami a po zohľadnení bezpečnosti našich vojakov počas jeho realizácie,“ uviedol Macko. Okamžité vyslanie špeciálu nie je podľa neho jediné možné riešenie.

„Naopak, takéto otvorené a časovo odhadnuteľné kroky môžu výrazne zvýšiť riziko a ohroziť bezpečnosť a úspešnosť takejto operácie,“ vysvetlil odborník. Zároveň odmietol politicky motivovanú hystériu a neuvážené kroky, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť našich vojakov. „Akciu USA a spôsob jej realizácie kritizujem, nepodporujem však emotívne vyhlásenia politikov SNS a niektorých ďalších strán, ich prvoplánový útok na spojenca a de facto obhajobu iránskeho islamského režimu. Takúto reakciu považujem za vyjadrenie nedôvery vláde a vlastnému ministrovi,“ uzavrel Macko.

Americký prezident Donald Trump nariadil v piatok raketový útok na letisko v Bagdade, pri ktorom zabili veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásima Sulejmáního a ďalších osem ľudí. Zomrel aj zástupca šéfa irackej milície Abú Mahdí Muhandis, čo môže ohroziť vzťahy medzi USA a Irakom. Telo Sulejmáního identifikovali len podľa prsteňa. Rakety, ktoré boli vystrelené z dronu totiž vybuchli v momente, keď vystupoval z lietadla.

„Americké jednotky na pokyn prezidenta urobili obranný krok, aby ochránili amerických občanov v zahraničí, a zabili Kásima Sulejmáního. Cieľom útoku bolo zamedziť ďalším plánovaným útokom zo strany Iránu,“ píše sa vo vyhlásení amerického ministerstva obrany. Ozbrojený útok má veľkú odozvu aj v zahraničí, izraelská armáda je v bojovej pohotovosti. Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko vyzývajú na upokojenie situácie. USA vyzvalo svojich občanov v Iraku, aby opustili krajinu, pretože sa dajú očakávať odvetné útoky.