Košice Regióny Trebišov

Prvenstvo pre trebišovskú nemocnicu. Budúcim mamičkám budú tlmiť bolesť novým liekom

Zdroj: TASR / Roman Hanc

KOŠICE – V Nemocnici Svet zdravia Trebišov zaviedli novinku, ktorá pomáha budúcej mamičke tlmiť bolesti pri kontrakciách. Ako prví na Slovensku začali pri pôrode rodičky využívať liek remifentanil. Ten si budúca mamička dávkuje sama pomocou pumpy a vtedy, keď to potrebuje. Úľavu pritom pocíti do 30 sekúnd a trvá dve minúty. V tlačovej správe o tom informovala Jana Fedákova z nemocnice Svet zdravia v Trebišove.

 

„Remifentanil je medzi analgetikami využívanými pri pôrode skutočne revolučný a pre budúcu mamičku predstavuje značnú pomoc. Som veľmi rád, že trebišovská nemocnica ho pacientkam ponúka ako vôbec prvá na Slovensku,” uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Trebišov Juraj Bazár.

S ideou využiť remifentanil pri pôrodoch prišiel medzi prvými slovenský anestéziológ Alexander Aboši, ktorý pôsobí v českej Nemocnici Sokolov ako primár anestéziologicko-resuscitačného oddelenia. Do trebišovskej nemocnice nápad priniesli primári oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti a gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, aby poskytli rodičkám ďalšiu možnosť na tlmenie pôrodnej bolesti.

Bez trvalých následkov

„Na rozdiel od pôrodnej epidurálnej analgézie je aplikácia remifentanilu jednoduchá a k mamičke šetrnejšia. Neovplyvňuje jej motoriku pri pôrode ani po ňom. Nehromadí sa v tele matky ani dieťatka, neovplyvňuje kvalitu materského mlieka a nemá či nevyvoláva žiadne škodlivé ani trvalé následky,” vysvetľuje primárka oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti Mária Cifraničová.

Trebišovskú pôrodnicu zároveň v najbližšom čase čaká komplexná rekonštrukcia. Nemocnica získala na rekonštrukciu svojich oddelení a nákup medicínskeho vybavenia dotáciu z eurofondov a celková výška investície vrátane spoluúčasti nemocnice sa vyšplhá na viac než 6,4 milióna eur.