Domáce Politika Top

Prvé stretnutie s Dankom a Pellegrinim má nová prezidentka za sebou. A pochvaľuje si

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Druhý pracovný deň vo funkcii odštartovala prezidentka Zuzana Čaputová stretnutiami s predsedom parlamentu a premiérom. V paláci najskôr privítala Andreja Danka a po ňom aj Petra Pellegriniho. Išlo vôbec o jej prvé takéto stretnutie s ostatními najvyššími ústavnými činiteľmi. Nešlo však o žiadne zdvorilostné rozhovory. Na stole boli totiž poriadne horúce témy.

 

Nová prezidentka sa s každým z dvojice stretla osobitne. Za zatvorenými dverami s každým z nich následne strávila zhruba dvadsať minút. Svoju budúcu spoluprácu s jedným aj druhým pritom Čaputová odštartovala optimisticky.

 

Častejšie spoločné stretnutia

Najvyšší ústavní činitelia chcú zmeniť štýl a frekvenciu vzájomných stretnutí. Obaja, ako Danko tak aj Pellegrini si po stretnutí s novou prezidentkou pochvaľovali konštruktívnu diskusiu a jasne dali najavo, že by privítali, ak sa podobné stretnutia konali častejšie. Podobne sa na situáciu pozerá aj Čaputová. „Chceme zachovať pravidelnosť našich stretnutí a vzájomnú informovanosť,“ povedala po stretnutí s Dankom nová prezidentka. Tá je dokonca aj za to, aby sa obnovila deklarácia troch najvyšších ústavných činiteľov o zahraničnom smerovaní Slovenska z jesene 2017. „Zhodli sme sa, že by sme túto deklaráciu mohli znova oživiť s mojím podpisom,“ uviedla.

Okrem toho Danko novú hlavu štátu informoval aj o pripravovaných legislatívnych návrhoch, ktoré majú poslanci prerokovať na dnes začínajúcej schôdzi parlamentu. Vypichol pritom najmä svoju vlajkovú loď – rušenie koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov ale tiež napríklad znižovanie daní pre printové médiá. Ako dodal, do paláca za novou hlavou štátu je pripravený prísť kedykoľvek.

Hlavne sudcovia

Hlavnou témou rozhovorov bolo menovanie sudcov Ústavného súdu. To, že nová prezidentka sa bude musieť na prvých stretnutiach s premiérom ako aj predsedom parlamentu venovať práve tejto niekoľko mesiacov rezonujúcej téme bolo jasné od začiatku. Jej predchodca Andrej Kiska totiž na sklonku svojho mandátu vyberať z menšieho počtu kandidátov nechcel. Za sudcov menoval minimálny počet na to, aby bolo funkčné plénum, teda troch. Dilemu, či menovať aj z menšieho počtu alebo nie tak musí hneď od začiatku riešiť Zuzana Čaputová. Tá sa s predsedom parlamentu Andrejom Dankom zhodla, že najlepšie bude, ak zvyšní šiesti kandidáti budú zvolení už vo štvrtok. Z neúplného počtu vyberať nechce. Tomuto variantu je naklonení aj Danko, aj keď pripustil, že koaliční partneri môžu mať iný názor. Ako uviedol Peter Pellegrini, voľba ústavných sudcov je vecou parlamentu. Podľa neho to je na poslancoch a predsedovi Národnej rady aby ju vyriešil. On sám sa však dnes do parlamentu chystá a hovoriť chce aj s Robertom Ficom. Prípadnému stretnutiu s predsedom politickej strany Smer-SD sa nebráni ani Čaputová. Politickým tlakom však podľahnúť nemieni.

Prišlo aj na Čaputovej nosné témy

S premiérom Petrom Pellegrinim prezidentka hovorila aj o pre ňu blízkej téme – ochrane životného prostredia. Reč bola o pripravovanom materiáli o transformácii hornej Nitry. „Týka sa ukončenia ťažby uhlia,“ pripomenula Čaputová s tým, že výroba energie spaľovaním uhlia by u nás po roku 2023 mala byť minulosťou. Dôležitosť envirotém pripomenul aj Pellegrini. „Máme prvýkrát v parlamente zákon, ktorý hovorí o zálohovaní plastových a kovových obalov, pripravili sme zákon o ochrane prírody, o lesoch, ktorý by mal zabrániť výrubom,“ vymenoval Pellegrini. Čaputovú informoval aj o obsahu včerajšieho telefonického rozhovoru s generálnym tajomník OSN Antóniom Guterresom.

S Pellegrinim ako aj Dankom prebrala nová prezidentka aj o ďalšiu kľúčovú tému a to fungovanie spravodlivosti a prokuratúry. Reč bola najmä o budúcoročnej voľbe generálneho prokurátora, kde chce Čaputová docieliť zmeny. „Týkali by sa minimálne rozšírenia návrhového oprávnenia tak, aby kandidátov na generálneho prokurátora mohli navrhovať aj iné subjekty, a nie len poslanci parlamentu,“ povedala prezidentka. Uviedla tiež, že ako Danko tak aj Pellegrini vyjadrili pre takýto návrh pochopenie. „Budeme sa ďalej baviť o tom, ako to sprocesovať,“ avizovala.

Čaputová zároveň povedala, že do Českej republiky ide vo štvrtok s tým, že Slovensko je recipročne pripravené prispieť na vybudovanie Českého domu v Bratislave tak ako česká strana prispela na Slovenský dom v Prahe. To, že s financiami naša strana počíta a má ich prichystané ju uistil premiér Pellegrini.

Galéria
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Rezort povedie premiér Peter Pellegrini. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zuzana Čaputová a Peter Pellegrini. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next