Handlová Regióny Trenčín

Prvé kolo plošného testovania Handlovú stálo desaťtisíce eur

Zdroj: Glob.sk/ Peter Korček

HANDLOVÁ – Mesto Handlová sa pripravuje na druhé kolo plošného testovania na nový koronavírus. Odberné miesta budú identické ako počas uplynulého víkendu. Prvé kolo testovania samosprávu stálo 21-tisíc eur, informovala v stredu hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

 

“Testovanie sa 7. a 8. novembra bude konať v kratšom čase, od 7.00 do 19.00 h, technické prestávky spresníme. Mesto aktuálne intenzívne komunikuje s príslušníkmi Ozbrojených síl SR a pripravuje sa na zabezpečenie druhého kola,” uviedla Paulínyová.

V Handlovej ostávajú zachované odberové miesta, ľudia sa budú môcť dať testovať v Základnej škole (ZŠ) Mierové námestie, zdravotnom stredisku, ZŠ Morovnianska cesta, ZŠ Školská, sídle Hateru, dome kultúry, strednej odbornej škole. Exteriérový odber bude v areáli baní, na Námestí baníkov budú odbery z auta prednostne určené pre ľudí so zdravotným znevýhodnením a tehotné ženy. V Morovne bude odber iba v nedeľu (8. 11.) a Novej Lehote iba v sobotu (7. 11.).

Zoznam odberných miest, ako aj aktuálne informácie mesto oznámi na svojom webovom sídle, Facebooku, úradnej tabuli, výlepných plochách, počas víkendu opätovne plánuje zabezpečiť i mimoriadne vysielanie v mestskom rozhlase. “Samospráva odporúča navštíviť odberové miesta priebežne počas dvoch dní, aby sa ľudia vyhli čakacím dobám, ktoré boli pri prvom testovaní počas prvého dňa i viac ako štyri hodiny. V druhý deň boli odbery vykonané bez čakacích dôb,” priblížila ďalej Paulínyová.

Samospráva podľa nej nebude určovať poradie podľa abecedy, ulíc a ani určovať časy, žiada však o dodržovanie platných opatrení. “Mesto zabezpečí všetko, čo bude potrebné na vybavenie odberových miest v rámci možností. Odhadovaná suma, ktorú samospráva vynaložila na zabezpečenie vybavenia 14 odberných miest počas prvého kola testovania, sa vyšplhala na 21-tisíc eur. Išlo o ochranné overaly, rukavice, rúška, dezinfekciu či kancelársky materiál,” dodala hovorkyňa mesta. Aktuálne má samospráva nahlásených dostatok dobrovoľníkov a administrátorov. Počas prvého kola v Handlovej otestovali 8390 ľudí, z toho pozitívnych bolo 2,23 percenta.