Zimná olympiáda Top

Prvá medaila! Skvelá Kuzminová dobehla stratu a získala striebro

PJONGČANG – Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová napriek štyrom trestným okruhom získala striebornú medailu v pondelňajších stíhacích pretekoch na 10 km na zimných olympijských hrách v Pjongčangu v Kórejskej republike. Suverénnou víťazkou sa s náskokom 29,4 sekundy stala úradujúca celková šampiónka zo Svetového pohára Laura Dahlmeierová, ktorá v náročných podmienkach nesklopila len jeden z dvadsiatich terčíkov.

Nemka nadviazala na svoj triumf zo sobotňajšieho šprintu na 7,5 km. Tretia vo veľkom chlade a nemenej ovplyvňujúcom vetre v areáli Alpensia iba o dve desatiny sekundy za Kuzminovou skončila Francúzka Anais Bescondová s jedným ranou mimo. Druhá Slovenka v akcii Paulína Fialková urobila na každej zo štyroch streleckých položiek po dvoch chybách a zo vstupnej 11. pozície sa prepadla na 38. miesto s mankom 3:58,3 min.

Výborný začiatok

Kuzminová momentálne má pod piatimi kruhmi medailovú bilanciu 2-2-0. Triumfovala v šprinte v kanadskom Vancouveri 2010 aj v ruskom Soči 2014. Pred ôsmimi rokmi bola tiež strieborná v stíhacích pretekoch, štyri roky dozadu sa v nej musela uspokojiť so šiestou priečkou.

Trinásta z rýchlostných pretekov Kuzminová po bezchybnej prvej streľbe figurovala už na tretej pozícii, za Dahlmeierovou zaostávala o 32,6 sekundy. Priebežne druhá bola česká držiteľka bronzu zo šprintu Veronika Vítková (+17,8). Fialková sa po dvoch trestných okruhoch zaradila na 18. miesto (+1:32,9 min).

Anastasia Kuzminová – Foto: SITA/Martin Medňanský

Skvelý beh Kuzminovej

Kuzminová sa už pred druhou položkou prepracovala pred Vítkovú a pálila v podstate súbežne s Dahlmeierovou. Obe museli na jeden trestný okruh, Kuzminová mala manko už iba 9,2 sekundy, Fialková po ďalších dvoch zlyhaniach bola 29. s odstupom 2:02,5.

Lyžiarsky skvelá Kuzminová sa pred naplnením prvej štvrťhodiny boja dostala pred Dahlmeierovú na čelo, na medzičase na 4,9 km viedla o 1,1 s. Nemka sa však pred prvou “stojkou” udržala v tesnom kontakte. Pálila na nej pomalšie, ale relevantne presnejšie: dala nulu, zatiaľ čo Slovenka nesklopila dva terčíky, náhle zaostávala o 37,9 sekundy. Tretia Vítková bola o 11,2 s za ňou, štvrtá Bescondová ešte o 10,5 s späť. Fialková znova po dvoch ranách mimo figurovala na 36. priečke (+3:11,7).

Bezchybná Nemka

Pred záverečnou streľbou bolo otázne, či Kuzminová zariskuje v záujme zlatej ambície, alebo si skôr predsa len aspoň povedome bude strážiť stupne. Na jej začiatku však už vedela, že prvenstvo nie je v dosahu, lebo Dahlmeierová sa nepomýlila a bola jasná – viedla o 55,3 sekundy.

Slovenka urobila jednu chybu a rovnako takmer definitívna bola jej medaila. Pred treťou Bescondovou síce mala iba osem desatín k dobru, ale na štvrtú Nórku Marte Olsbuovú, striebornú z rýchlostných pretekov 33,6 s. Záverečný okruh už nepriniesol žiadne bežecké prekvapenie z kategórie enormných, prípadne pád či podobnú športovú tragédiu.

Kuzminová odolávala 19. zo šprintu Bescondovej, ktorá dovedna urobila o tri strelecké chyby menej (4:1) a mala v nohách primerane menšiu porciu stovák metrov. Napokon to zostalo v platnosti aj po dramatickom dueli v cieľovej rovinke, Slovenka odrazila Francúzkin nápor.

Zľava: Anais Bescondová, Laura Dahlmeierová a Anastasia Kuzminová – Foto: SITA/AP/Andrew Medichini

Štartovať bude aj vo vytrvalostných pretekoch

Tridsaťtriročná rodáčka z ruského Ťumeňa Kuzminová figuruje na priebežnej druhej pozícii v poradí tohtosezónneho SP, v boji o veľký glóbus zaostáva o 15 bodov za Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou (592, resp. 577), v pondelok 22. v cieli. V stíhacích pretekoch je Slovenka líderkou, ona aj druhá Dorothea Wiererová z Talianska majú na konte 209 bodov.

V marci sa uskutočnia zostávajúce tri kolá z naplánovaných deviatich. Na ZOH 2018 sa Kuzminová v individuálnej rovine ešte predstaví v stredu 14. februára o 12.05 h SEČ vo vytrvalostných pretekoch na 15 km, čo napospol nebýva jej doména, a v sobotu 17. februára o 12.15 h SEČ v pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom.

Dominantná Dahlmeierová

Dvadsaťštyriročná rodáčka z Garmisch-Partenkirchenu Dahlmeierová si vybojovala svoj druhý kov pod piatimi kruhmi, znova teda najcennejší. Pred štyrmi rokmi najlepšie dopadla vo vytrvalostných pretekoch na 15 km, v ktorých bola trinásta.

Medzičasom Dahlmeierová nazbierala sedem zlatých medailí na MS (štyri individuálne), pričom vlani na šampionáte v rakúskom Hochfilzene ohúrila kolekciou 5-1-0 (mimo štafiet 3-1-0, zhodou okolností netriumfovala akurát v šprinte).

Laura Dahlmeierová –

Skvelá forma

Získala aj veľký glóbus za spomernutý triumf vo SP 2016/2017 a malé za stíhacie i vytrvalostné preteky. V tejto sezóne síce Dahlmeierová aj pre viacnásobné zdravotné problémy napriek úplnej absencii najväčšej rivalky z predchádzajúceho súťažného ročníka Gabriely Koukalovej z Česka trochu poľavila, presadila sa však v stíhačkách v decembrovom francúzskom Annecy-Le Grand Bornand a januárovej talianskej Anterselve.

V oboch prípadoch útočila z druhej pozície po šprinte. Formu na Pjongčang si načasovala skvele. V sumárnom hodnotení SP figuruje Dahlmeierová na štvrtom poste, olympijské výsledky sa doň nepočítajú.

O jednej aj muži

O 13.00 h SEČ sa začnú stíhacie preteky mužov na 12,5 km aj so Slovákmi Matejom Kazárom a Martin Otčenášom, ktorí v nedeľňajšom šprinte na 10 km obsadili 22. a 52. post. Z vedúceho postavenia odštartuje Nemec Arnd Peiffer pred Čechom Michalom Krčmářom a Talianom Dominikom Windischom.

Výsledky pondelňajších stíhacích pretekov biatlonistiek na 10 km na ZOH 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike:
1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 30:35,3 min, 2. Anastasia Kuzmimová (SR) +29,4 s (4), 3. Anais Bescondová (Fr.) +29,6 (1), 4. Marte Olsbuová (Nór.) +1:07,3 min (4), 5. Hanna Öbergová (Švéd.) +1:08,9 (3), 6. Denise Herrmannová (Nem.) +1:19,4 (2), 7. Veronika Vítková (ČR) +1:37,3 (3), 8. Lena Häckiová (Švaj.) +1:41,5 (3),… 38. Paulína Fialková (SR) +3:58,3 (6)