Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Prvá fáza oživenia Slovenska začína. Viete, čo si od dnes môžete dovoliť?

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Čo pre nás znamená prvá fáza otvárania prevádzok, kam budeme môcť chodiť, budeme si môcť skúšať oblečenie a topánky? Premiér Igor Matovič začiatkom týždňa predstavil plán postupného “otvárania” Slovenska, ktorý včera odobril aj krízový štáb. Prvého uvoľňovania sme sa dočkali už dnes s úderom šiestej hodiny ráno. Glob.sk prináša prehľad praktických informácií na lepšie zorientovanie sa v nových pravidlách. 

 

“Niečo za niečo”, ako premiér nazval plán postupného uvoľňovania opatrení, sa delí na štyri fázy a iba od správania obyvateľov Slovenska bude závisieť, či budeme prechádzať z jednej do druhej.

Zdroj: Vláda SR

Ktoré prevádzky budú otvorené od dnešného rána?

– Otvoria sa obchody a služby do 300 metrov štvorcových, dlhodobé ubytovania, bary, reštaurácie a prevádzky gastronómie, vonkajšie trhoviská, predajne automobilov vrátane autobazárov a vonkajšie športoviská. Samozrejme, naďalej platia prísne epidemiologické a hygienické opatrenia. Tie prevádzky, ktoré boli otvorené do dnešného rána, ostávajú aj naďalej otvorené.

Znamená to, že budú otvorené aj menšie obchody v obchodných centrách?

– Nie, v obchodných centrách budú môcť byť naďalej otvorené lekárne, potraviny, drogérie, optiky, obchody pre zvieratá, predajne novín a tlačovín, prevádzky telekomunikačných operátorov, bánk, leasingových spoločností a pošty, práčovne a čistiarne odevov, opravy obuvi a kľúčové služby. Nákupné centrá sa budú otvárať až vo štvrtej fáze, nakoľko podľa epidemiológov ide o najkritickejšie oblasti, čo sa týka šírenia nákazy. Ak by však tieto obchody mali svoje vlastné vchody mimo hlavného vchodu do budovy nákupného centra, môžu ich majitelia prevádzkovať. Nakupujúci sa však nesmú pohybovať po spoločných chodbách a uličkách nákupného centra. Samozrejme, ich rozloha nemôže prekročiť 300 metrov štvorcových.

Čo znamená otvorenie vonkajších športovísk? Aké opatrenia platia?

– Podľa premiéra Igora Matoviča a hlavného hygienika Jána Mikasa sa budú môcť otvoriť len športoviská v exteriéry, pričom sa môžu vykonávať iba nekontaktné športy ako tenis, golf či beh na bežeckej dráhe. Rovnako tieto športoviská nesmú mať spoločné šatne a hygienické zariadenia, či spoločné bazény. Pri nekontaktných športoch musí byť priestor na udržanie dvojmetrového rozostupu športovcov. Prítomní nemôžu byť diváci. Fitness centrá by zatiaľ mali byť zatvorené, rovnako aj športové haly. Nesmie sa hrať napríklad futbal, hokej či basketbal, kde dochádza k dotykom. Podľa Mikasa sa Ústredný krízový štáb nerozprával o športových súťažiach, tie sú tak naďalej zakázané. Detské ihriská ostávajú naďalej zatvorené.

Zdroj: ÚVZSR.sk

Kedy budú otvorené kaderníctva a kadernícke salóny? Od čoho bude závisieť ich otvorenie?

– Kaderníctva a kadernícke salóny sa môžu otvoriť až v druhej fáze. Ak bude epidemiologická situácia priaznivá, stať sa tak môže zhruba o dva týždne. Závisieť to bude od týždenného mediánu nových prípadov, teda priemerného denného nárastu nových prípadov. Ak bude medián nižší ako 100, pristúpi sa k ďalšej fáze otvárania prechádzok. Ak bude do 150, ostane sa pri tých opatreniach, ktoré platili. Pri vyššom počte sa vrátia opatrenia do predchádzajúcej fázy. Opatrenia by sa za priaznivých podmienok mali uvoľnovať po dvoch týždňoch. Všetko tak bude závisieť od správania sa ľudí. Ak sa však do druhej fázy dostaneme a kaderníctva sa otvoria, prijímať by mali naraz iba jedného zákazníka. Zákazníci sa majú objednávať na presný čas, telefonicky a medzi jedným a druhým klientom má byť  časový rozostup 15 minút. Ten by mal slúžiť na hygienické vyčistenie prevádzky a vyvetranie. To isté platí aj pre barberov a holičov.

Zdroj: ÚVZSR.sk

Budem si môcť vyskúšať oblečenie a obuv vyskúšať?

– Nie. Podľa hlavného hygienika bude skúšanie oblečenia aj topánok zakázané. Vrátením tovaru a reklamáciou sa však konzílium ani krízový štáb nezaoberali. Ľudia si tak môžu oblečenie a topánky kúpiť, vyskúšať doma a následne ich vrátiť. Vrátenie tovaru bez udania dôvodu nie je dané v zákone, každá prevádzka tak môže mať vlastné podmienky na vrátenie tovaru bez udania dôvodu. Reklamáciu, ktorú urobí spotrebiteľ pod 12 mesiacov, nesmie obchodník zamietnuť bez odborného posúdenia. Ak zákazník reklamuje tovar po 12 mesiacoch a predávajúci ju zamietne, je povinný v doklade o vybavení reklamácie uviesť, komu môže spotrebiteľ zaslať výrobok na odborné posúdenie. Mikas však upozorňuje, že spotrebitelia by mali kupovať len nevyhnutný tovar a oblečenie.

Otvorené budú aj opravy obuvi a kľúčové služby.

Okrem toho, v prevádzkach naďalej platia prísne opatrenia – nosenie rúšok, dostupná dezinfekcia rúk, povinné rozostupy a vyhradenie 25 metrov štvorcových prevádzky na jedného zákazníka. Okrem toho bude musieť byť vo všetkých prevádzkach vyhradená doba na nákup iba pre seniorov a to od 9:00 do 11:00. V nedeľu naďalej platí sanitárny deň.

Podľa hlavného hygienika by mali obchodníci dodržiavať nariadenie a otvoriť iba v prípade, ak má prevádzka na papieri do 300 metrov štvorcových. To znamená, že otvoriť len určitú vymedzenú časť obchodu tak, aby sa “zmestili” do 300 metrového limitu, predajcovia v prvej fáze urobiť nemôžu. Nerešpektovanie opatrenia je správnym deliktom, za ktorý príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva uloží pokutu vo výške do 20.000 eur,” upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva.

Zdroj: ÚVZSR

Upravia sa vyhradené hodiny pre seniorov?

– Áno. Po novom budú seniori môcť nakupovať výlučne od 9:00 do 11:00. Platí to iba v pracovné dni, nie v sobotu. V iné hodiny by nakupovať nemali, výnimkou sú lekárne a čerpacie stanice. Obchody tak musia počas vyčlenených hodín zabezpečiť,  aby do prevádzky vstupovali iba ľudia nad 65 rokov, nie mladší. To platí po novom pre všetky predajne. V sobotu už seniori nenakúpia. Podľa nariadenia Úradu verejného zdravotníctva je nakupovanie pre seniorov mimo vyhradený čas zakázané.

Čo znamená dlhodobé ubytovanie? 

– Ide o ubytovanie, kde sa ľudia ubytovávajú minimálne na 10 dní. Patria sem robotnícke ubytovne. Podľa opatrení by takéto zariadenia nemali vydávať jedlo. Školské ubytovne ostávajú naďalej zatvorené.

Aké podmienky platia pre trhoviská?

– Trhoviská musia mať vyčlenený zvlášť vchod a zvlášť východ.  Na trhovisku bude zakázaná konzumácia akéhokoľvek jedla. Stánky budú musieť byť od seba rozmiestnené minimálne 2 metre. Na trhovisku by ľudia mali vedieť zakúpiť farmárske produkty, priesady, kvety a semená na sadenie. Rovnako tak sezónne produkty ako ovocie a zelenina.

Aké prevádzky v rámci gastronómie budú otvorené?

Otvorené by mali byť všetky prevádzky – teda bary, kaviarne, cukrárne, zmrzlinárne, ale aj výdajne obedov a reštaurácie. Zákazníci si však nebudú môcť sadnúť na terase ani v prevádzke. Možný bude iba výdaj cez okienko. Povolený bude aj výčap piva a vína – tiež však iba cez okienko, pričom nápoje budú určené na domácu spotrebu. V radoch pred okienkom treba dodržiavať dvojmetrové rozostupy.

Mohlo by vás zaujímať