Politika Zahraničné

Provokácie Iránu pokračujú. Opäť zvýšil obohacovanie uránu

Na archívnej snímke z 3. februára 2007 pracovník komplexu na konverziu uránu u pri meste Isfahán. Zdroj: TASR/AP

TEHERÁN – Irán obohacuje urán už na úrovni 4,5 percenta, čím prekročil limit, ktorý je podľa medzinárodnej jadrovej dohody 3,67 percenta. Oznámil to v pondelok hovorca Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Behrúz Kamálvandí.

 

“Toto ráno Irán prekročil úroveň 4,5 percenta obohacovania uránu,” uviedol Kamálvandí s tým, že “táto úroveň čistoty úplne uspokojuje” potreby krajiny, čo sa týka paliva pre jadrovú elektráreň.

Európska únia sa v pondelok vyjadrila, že je “nanajvýš znepokojená” plánmi Iránu prekročiť obohacovanie uránu nad rámec limitu stanoveného medzinárodnou jadrovou dohodou. “Dôrazne vyzývame Irán, aby zastavil a zvrátil všetky aktivity, ktoré nie sú v súlade so záväzkami spadajúcimi pod JCPOA,” uviedla hovorkyňa EÚ Maja Kocijančičová, pričom použila skratku pre oficiálny názov jadrovej dohody – Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA).

Rusko je taktiež znepokojené plánmi Iránu prekročiť limit pre obohacovanie uránu, stanovený jadrovou dohodou z roku 2015, a bude sa snažiť diplomatickou cestou zachrániť túto dohodu. Uviedol to v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

“Situácia je, samozrejme, znepokojujúca,” povedal Peskov novinárom. “Rusko sa snaží o pokračovanie dialógu a úsilia na diplomatickom fronte. Sme stále podporovateľmi JCPOA (jadrovej dohody,” dodal podľa agentúry AFP s tým, že oznámenie Iránu je jedným z “dôsledkov” toho, že USA odstúpili od tejto medzinárodnej dohody.

Aj podľa Číny stojí za eskalujúcou iránskou jadrovou krízou “jednostranné šikanovanie” zo strany Spojených štátov. “Fakty svedčia o tom, že jednostranné šikanovanie sa už stalo zhoršujúcim sa nádorom,” povedal hovorca čínskeho rezortu diplomacie Keng Šuang. “Maximálny tlak uplatňovaný zo strany USA na Irán je hlavnou príčinou iránskej jadrovej krízy,” dodal.

Iránske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok oznámilo, že o 60 dní tretíkrát úmyselne poruší medzinárodnú jadrovú dohodu, ak zostávajúce strany dohody nenájdu spôsoby, ako čeliť americkým sankciám voči Teheránu.

Teherán minulý týždeň uviedol, že prekročil 300-kilogramový limit pre zásoby nízko obohateného uránu, stanovený medzinárodnou jadrovou dohodou z roku 2015. V nedeľu začal s obohacovaním uránu nad rámec limitu 3,67 percenta. Na výrobu atómovej bomby musí byť urán obohatený na 90 percent. Dosiahnutie tejto úrovne z 20 percent sa podľa agentúry DPA považuje za relatívne rýchly proces.

Tretia fáza porušovania dohody má zahŕňať rekonfigurovanie ťažkovodného reaktora, aby bol opäť schopný vyrábať plutónium.

Jadrová dohoda zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Irán uzavrel dohodu s piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN (Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou) a Nemeckom. Vinu za súčasné napätie pripisuje Irán Spojeným štátom, ktoré pod vedením súčasného prezidenta Donalda Trumpa od dohody vlani odstúpili a uvalili na Teherán sériu sankcií.