Spoločnosť Zahraničné

Protivládne protesty v Iraku si vyžiadali najmenej ďalších osem životov

Zdroj: TASR/ AP Photo/Khalid Mohammed

BAGDAD – Najmenej osem ľudí prišlo o život v piatok počas protivládnych protestov v Iraku, po tom, ako sa objavili prvé správy o použití ostrých nábojov ozbrojenými zložkami, informovala agentúra AFP.

Protesty nadväzujú na týždeň trvajú prvú vlnu demonštrácií zo začiatku októbra. Aktivisti vyzvali Iračanov, aby sa vrátili do ulíc v piatok, keď si krajina pripomína rok od nástupu premiéra Ádila Abdala Mahdího do úradu.

Dvaja demonštranti prišli v piatok o život v Bagdade v okolí prísne stráženej tzv. Zelenej zóny, kde sa nachádzajú zahraničné ambasády a budovy viacerých ministerstiev. Takmer 100 ďalších ľudí utrpelo zranenia. Podľa dostupných informácií bezpečnostné zložky proti demonštrantom v Bagdade nepoužili ostrú muníciu.

Polícia a zdravotníci z mesta Násiríja na juhu krajiny však uviedli, že tam boli v piatok zastrelení piati ľudia a 18 ďalších utrpelo zranenia. V meste sa zhromaždili tisíce ľudí a podpálili provinčné sídlo irackej vlády. Ôsmu obeť si vyžiadal podpaľačský útok na kancelárie politických strán v inom meste na juhu krajiny, dodáva AFP.

Tisícky Iračanov protestovali aj začiatkom októbra proti nedostatku pracovných miest, slabým verejným službám a žiadali ukončenia korupcie v krajine. Protesty vo viacerých provinciách krajiny si vyžiadalo životy 149 civilistov, ôsmich príslušníkov bezpečnostných zložiek a viac ako 3000 ľudí utrpelo zranenia.