Spoločnosť Zahraničné

Protilátky voči COVID-19 má mať takmer 20 percent Moskovčanov

Zdroj: TASR / AP

MOSKVA – Plošným testovaním populácie v Moskve na protilátky proti koronavírusu SARS-CoV-2 sa zistilo, že protilátky voči infekčnému ochoreniu COVID-19 nadobudlo 19,9 percenta Moskovčanov. Informovala o tom v piatok agentúra Interfax.

 

Ide o tretiu fázu štúdie zameranej na zistenie rezistencie Moskovčanov voči koronavírusu nového typu, ktorá sa uskutočnila od 5. do 18. júna. Zúčastnilo sa na nej viac ako 90.000 obyvateľov mesta, uviedla námestníčka primátora hlavného mesta pre sociálny rozvoj Anastasija Rakovová.

Podľa nej sa kolektívna imunita v Moskve naďalej vytvára. Dodala, že “možno povedať, že k dnešnému dňu asi 20 percent Moskovčanov takú imunitu má”. Celkovo bolo vykonaných asi milión testov na prítomnosť protilátok v krvi, “uviedla Rakovová.

Ruské úrady v polovici júna oznámili, že protilátky voči COVID-19 boli zistené u 14 percent zo 650.000 obyvateľov Ruska, ktorí absolvovali test. Väčšina – 88 percent – týchto testovaných boli obyvatelia hlavného mesta.

Mesiac predtým moskovské úrady oznámili začiatok hromadného bezplatného testovania občanov na prítomnosť protilátok proti koronavírusu: obyvatelia mesta začali dostávať pozvánky na krvné testy.

Podľa najnovších údajov v Moskve evidujú celkovo 217.700 prípadov nákazy koronavírusom, z ktorej sa už zotavilo asi 142.000 ľudí. Celkový počet úmrtí v hlavnom meste dosiahol 3694, dodal portál Novaja gazeta.

Podpredsedníčka ruskej vlády Tatiana Golikovová v piatok informovala, že za posledných 24 hodín bolo v Rusku zistených 6800 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Označila to za “veľmi priaznivé číslo” a vyjadrila nádej, že trend znižovania počtu nakazených bude pokračovať aj v nasledujúcich dňoch a týždňoch.

Denný prírastok nových prípadov nižší ako 7000 zaznamenali v Rusku naposledy 29. apríla, dodal portál Novaja gazeta.