Domáce

Protikorupčná akcia Staviteľ nesie ovocie. Primátor Malaciek je obvinený z prijímania úplatku

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil z prijímania úplatku primátora Malaciek Juraja Říhu a ďalšiu osobu M. L., ktorí boli v utorok (12. 5.) zadržaní počas protikorupčnej akcie Staviteľ. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

 

“Podozrivým sme zaistili mobilné telefóny a boli vypočutí. Teraz ich vyšetrovateľ vypočúva opäť, no už ako obvinených. Po vykonaní procesných úkonov rozhodne, či podá prokurátorovi podnet na ich väzobné stíhanie,” spresnila polícia. V prípade dokázania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na päť až 12 rokov.

Začiatkom roka mal podľa polície zástupca mesta Malacky ponúknuť cez sprostredkovateľa úplatok developerskej spoločnosti. V tomto prípade nešlo o peniaze, ale o “výmenný obchod”. “Developer čakal na vydanie kolaudačného rozhodnutia v prípade jeho bytového domu. Všetky zákonom stanovené podmienky splnil. Napriek tomu mal zástupca mesta developerovi ponúknuť bezproblémové a urýchlené kolaudačné rozhodnutie za splnenia ešte jednej podmienky,” spresnila polícia.

Za vydanie kladného stanoviska mal na oplátku žiadať, že developer svojím vplyvom zabezpečí na okresnom dopravnom inšpektoráte vydanie kladného stanoviska v prospech mesta Malacky v súvislosti s výstavbou multifunkčnej haly mestom. “V tomto prípade aj napriek nesplneniu zákonných podmienok na jeho vydanie,” podotkla polícia. Mesto Malacky pre TASR v utorok uviedlo, že sa nebude k informáciám, ktoré polícia zverejnila na sociálnej sieti, vyjadrovať. Poznamenalo však, že osoba M. L. nie je zamestnancom mesta.