Politika Zahraničné

Proti Erdoganovi sa bude v Nemecku protestovať. Turecký prezident dúfa v zlepšenie vzťahov.

Recep Tayyip Erdogan - Zdroj: SITA/AP/Presidency Press Service

BERLÍN – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pricestoval vo štvrtok do Berlína na trojdňovú oficiálnu návštevu Nemecka. Hlavným cieľom jeho prvej oficiálnej návštevy spolkovej republiky vo funkcii hlavy štátu je ukončenie napätia v bilaterálnych vzťahoch oboch krajín. Z nemeckej metropoly chce sledovať aj rozhodnutie o pridelení práva usporiadať európsky futbalový šampionát v roku 2024, o ktoré sa uchádzajú práve Nemecko a Turecko.

Ešte v priebehu štvrtka by sa mal Erdogan stretnúť s poradcami a predstaviteľmi krajanských tureckých organizácií v spolkovej republike, a to na pôde tureckej ambasády a v priestoroch Hotela Adlon.

Oficiálny program najvyššieho tureckého predstaviteľa v Berlíne sa začne v piatok, keď Erdogana s vojenskými poctami privíta nemecký spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Následne by sa hosť z Ankary mal stretnúť na pracovnom obede so spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou a večer sa v sídle nemeckej hlavy štátu – zámku Bellevue – zúčastní na slávnostnej recepcii.

Návštevu Erdogana, ktorý na stránkach mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) vyzval Nemecko, aby “otvorilo novú stránku” v bilaterálnych vzťahoch oboch krajín a súčasne sformuloval viacero požiadaviek na vládu kancelárky Angely Merkelovej, budú zrejme sprevádzať viaceré demonštrácie.