Zahraničné Politika Top

Protesty vo Washingtone zaskočili políciu, Trump bol údajne hodinu v bunkri

Trump bol údajne hodinu v bunkri. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Agenti Tajnej služby Spojených štátov (USSS), ktorá chráni amerického prezidenta a jeho rodinu, v piatok v noci preventívne presunuli šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa do bunkra. Urobili tak po tom, ako sa pred jeho washingtonským sídlom zhromaždili stovky demonštrantov, ktorí hádzali kamene a snažili sa preraziť policajné zátarasy.

 

V bunkri, ktorý bol navrhnutý na použitie v núdzových situáciách, ako sú teroristické útoky, strávil Trump takmer hodinu, uviedla v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na člena Republikánskej strany blízkeho Bielemu domu, ktorý nechcel byť menovaný, keďže nemá oprávnenie verejne sa vyjadrovať o súkromných záležitostiach hlavy štátu.

Túto informáciu potvrdil aj nemenovaný člen Trumpovej administratívy. Ako prvý o nej písal denník New York Times.

“Biely dom sa nevyjadruje k bezpečnostným protokolom a rozhodnutiam,” povedal v reakcii hovorca Bieleho domu Judd Deere.

Podobne reagovala aj USSS, ktorá uviedla, že verejne neinformuje o svojich operáciách.

Piatkové protesty vyvolalo úmrtie neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda, ktorý pred týždňom zomrel v Minneapolise v dôsledku policajného zásahu. Demonštrácie vo Washingtone boli násilné a podľa AP políciu prekvapili. Zároveň mali za následok jeden z najrozsiahlejších poplachov v komplexe Bieleho domu od útokov z 11. septembra 2001.

Prezident a jeho rodina boli podľa republikánskeho zdroja otrasení veľkosťou a hnevom davu, ktorý sa v piatok zhromaždil pred Bielym domom. Nie je známe, či s prezidentom bola v bunkri aj jeho manželka Melania a 14-ročný syn Barron, protokol USSS to však vyžaduje.

Trump v sobotu odcestoval na Floridu, kde sledoval štart prvej americkej súkromnej vesmírnej lode. Následne sa vrátil Bieleho domu obliehaného demonštrantmi.

Tí prišli do jeho blízkosti aj v nedeľu. Starostka Washingtonu Muriel Bowserová preto od nedeľňajšej 23.00 h do pondelňajšej šiestej hodiny ráno miestneho času vyhlásila v meste zákaz vychádzania. O pomoc tiež požiadala Národnú gardu, ktorá bude asistovať tamojšej polícii.

Krátko pred začiatkom platnosti zákazu vychádzania sa začala situácia vo Washingtone vyhrocovať a polícia nasadila proti demonštrantom slzotvorný plyn a paprikový sprej, informuje televízia CNN. Len niekoľko blokov od Bieleho domu bolo založených niekoľko požiarov, jeden zachvátil suterén Kostola sv. Jána, známeho aj ako “kostol prezidentov”, pretože tam na bohoslužby chodia mnohí prezidenti vrátane Donalda Trumpa.

Biely dom v súvislosti s napätou situáciou varoval zamestnancov, ktorí musia prísť v pondelok do práce, aby skryli svoje preukazy, kým sa nedostanú k stanovišťu USSS a to isté urobili pri odchode, informuje CNN s odvolaním sa na e-mail, ktorý má k dispozícii.

Počas protestov v New Yorku zatkli aj starostovu dcéru

Dcéra starostu New Yorku bola jednou z takmer 790 ľudí, zatknutých v tomto americkom meste od začatia protestov, ktoré sa minulý týždeň začali po zabití Afroameričana Georgea Floyda počas brutálneho policajného zásahu v Minneapolise. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AP.

Predstaviteľ justičných orgánov, ktorý si pre citlivosť záležitosti želal ostať v anonymite, povedal pre AP, že 25-ročnú Kiaru de Blasiovú zatkli v sobotu neskoro večer 30. mája.

V hlásení o zatknutí, ktoré získal denník New York Post, sa uvádza, že starostova dcéra odmietla opustiť ulicu v newyorskej štvrti Manhattan, keď to policajti nariadili, lebo ľudia hádzali predmety.

Kiare, ktorá je černoška, dali neskôr predvolanie na súd a prepustili ju.

Starosta Bill de Blasio, ktorý je beloch, sa v nedeľu na tlačovom brífingu o zatknutí dcéry nezmienil. Hovorcovia radnice sa k prípadu zatiaľ nevyjadrili.

Afroameričan Floyd zomrel pred týždňom v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku.

Zatknutý sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré sa zmenili na násilnosti.