Zahraničné

Protesty vo Venezuele si vyžiadali už 26 mŕtvych, USA zvoláva BR OSN

Protivládni demonštranti protestujú proti venezuelskému prezidentovi Nicolásovi Madurovi. (TASR/AP)

CARACAS – Už 26 obetí na životoch si od pondelka vyžiadala najnovšia vlna nepokojov vo Venezuele. Spojené štáty chcú v súvislosti s krízou v tejto juhoamerickej krajine zvolať zasadnutie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN). Informovali o tom vo štvrtok agentúry AP a AFP.

Podľa štvrtkového vyhlásenia Venezuelského pozorovateľského centra pre výskum spoločenských konfliktov (VPCVSK) si najnovšie protesty vo Venezuele vyžiadali už najmenej 26 obetí na životoch.

Súčasná vlna nepokojov sa v krajine spustila po tom, ako sa v pondelok vzbúrila proti vláde socialistického prezidenta Nicolása Madura skupina vojakov na veliteľskom stanovišti severne od Caracasu.

USA v reakcii na udalosti posledných dní vo štvrtok oficiálnou cestou požiadali o zasadnutie BR OSN s cieľom “prediskutovať prebehajúcu krízu vo Venezuele”. Washington vyzval na neverejné rokovanie členov BR OSN už túto sobotu.

V posledných dňoch sa po celej Venezuele konali demonštrácie s cieľom dosiahnuť odstúpenie Madura z funkcie. V stredu sa líder opozície Juan Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta tejto juhoamerickej krajiny.

Jeho legitimitu ako nového venezuelského prezidenta už okrem USA uznali – s výnimkou Mexika – všetky štáty patriace do tzv. limskej skupiny, ktorú tvoria najmä latinskoamerické krajiny.

Na stranu Madura sa dosiaľ otvorene postavili Rusko, Mexiko, Bolívia, Turecko a Kuba, ako aj Irán.

Guaidó zváži amnestiu Madurovi, ak vráti demokraciu

Venezuelský opozičný vodca Juan Guaidó vo štvrtok vyhlásil, že zváži udelenie amnestie prezidentovi Nicolásovi Madurovi a jeho spojencom, ak pomôžu vrátiť Venezuele demokraciu. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Išlo o prvé verejné vyhlásenie Guaidóa – predsedu Národného zhromaždenia – po tom, čo sa v stredu vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely.

Guaidó uviedol, že amnestia je na stole pre každého, kto je ochotný pomôcť vrátiť Venezuele ústavný poriadok.

Maduro však nevykazuje žiadne známky vzdania sa moci. Tvrdí, že bol demokraticky zvolený, dodala AP.

Spojené štáty, Kanada a hlavné juhoamerické krajiny v stredu uznali Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely. Maduro označil tento krok za pokus o prevrat organizovaný Washingtonom a prerušil diplomatické styky s USA.